Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

V Guatemale ženám móda veľa nehovorí...

marec 28, 2010 - 15:37
Podnikateľka a módna návrhárka Lucia Senášiová sa počas celého roku nezastaví. My sme ju zastihli v Miláne krátko po tom, čo sa vrátila z Guatemaly. Denne zvláda niekoľko obchodných stretnutí a stíha sa venovať aj svojmu milovanému navrhovaniu šiat. Inšpiruje ju vlastná sestra. Dnes sú nerozlučnou dvojicou nielen v súkromí, ale i v práci....
Foto: 

Tesne po návrate z Milána, kde pôsobila ako modelka ,sa plavovláska zapísala do povedomia Slovákov víťazstvom v súťaži krásy Miss Universe 2007. Jej modelingová kariéra naďalej prekvitala. Časom vymenila blond vlasy za tmavé a pustila sa do podnikania. Dnes je úspešnou módnou dizajnérkou. Má vlastnú modelingovú agentúru Queen Mary, kde využila najmä bohaté kontakty z čias svojej modelingovej kariéry. Pred dvomi rokmi dokonca zorganizovala súťaž Cat Girl. Jej pokračovania sme sa zatiaľ nedočkali, no zato v roku 2011 sa vraj máme na čo tešiť. V podnikaní jej pomáha kamarátka a sestra. My vám prinášame exkluzívne fotografie Luciinej novej reklamnej kampane, na ktorých snáď speváčku Tinu (26), ktorá jej bola múzou, ani nespoznáte.

Prečo práve Tina?
Tina bola už od začiatku mojou obľúbenou speváčkou, no keď sme sa prvýkrát náhodne stretli u mňa v butiku, presvedčila ma aj ako osoba. Je veľmi milá a zároveň spontánna, a to sa mi na nej veľmi zapáčilo. Dohodli sme sa ihneď na vzájomnej spolupráci. Takto vznikla kampaň, ktorú som dlho pripravovala.

Máte múzu, ktorá vás inšpiruje v tvorení?
Istým spôsobom je pre mňa inšpiráciou moja vlastná sestra Zuzana, ktorá ma úžasný vlastný štýl obliekania. Ďalej je to známa speváčka zo skupiny Girls aloud – Cheryl Cole, ktorá u nás nie je známa. Ale v Anglicku je veľmi obľúbenou celebritou.

A čo návrhár, ktorého uznávate? Či už svetový alebo slovenský...
Človek, ktorého smrť otriasla celým svetom, človek s neskutočným temperamentom a úžasnými nápadmi – Alexander McQueen.

Máte obľúbený materiál alebo farbu, ktorá nesmie chýbať v žiadnej vašej kolekcii?
V žiadnej kolekcii nesmie chýbať hodváb a satén. Milujem farebné kombinácie rôznych druhov látok. Ale najviac zo všetkého zbožňujem tvoriť priamo na konkrétnu osobu. Každá žena je výnimočná, a preto treba klásť dôraz na jej osobitosť.

Koho ste už v slovenskom šoubiznise obliekali?
Často obliekam Eriku Judínyovu do Smotánky a na rôzne akcie a to aj vďaka jej dvornému stylistovi Andymu Kusalíkovi. Ďalej obliekame Adrianu Kmotríkovú, Eriku Barkolovú a Mariannu Ďurianovú. Tieto 4 ženy veľmi dobre reprezentujú značku, podľa mojich predstáv, vedia sa prevteliť do štýlu daného modelu a tým ho dobre predviesť.

Opäť sa predstavíte aj na Bratislavských módnych dňoch, už viete s akou kolekciou?
Tentokrát bude kolekcia viac jednotná. To znamená, že bude mať určitý prvok, ktorého sa budem držať. Vybrala som si zvieracie motívy, pretože je to veľmi ženské, a vidím aj u našich klientiek záujem o tento štýl oblečenia. Či už ide o večerné róby, kokteilové šaty alebo bundičky. Preto chcem vytvoriť takú kolekciu, v ktorej si každá žena nájde niečo pre seba.

Veľa cestujete, inšpirujete sa na cestách módnymi trendmi?
Veľmi záleží na tom, ktorú krajinu práve navštívim. Napríklad, naposledy som bola v Guatemale a tam som na vlastné oči videla, že domácim ženám tam okrem národného odevu móda veľa nehovorí.

S kým najčastejšie cestujete?
Najčastejšie cestujem so sestrou alebo s priateľom. Neznášam cestovať sama.

Ktorá je vaša najobľúbenejšia destinácia a prečo?
Miláno, Londýn a Paríž ma zatiaľ nikdy nesklamali. Vždy si poodnášam veľmi veľa pekných vecí, ktoré vôbec nemusia byť drahé, no, žiaľ, u nás ich nedostať.

Ako by ste opísali vašu módu?

Preferujem topánky na vysokom podpätku alebo platforme. To jednoducho ku mne patrí! Robí to ženu ženou presne tak, ako aj dlhé vlasy! Najčastejšie ma môžete vidieť v čiernej farbe v kombinácii s farebnými doplnkami. Hlavne šedá a červená.

Aká bola vaša cesta k podnikaniu?
Veľmi, veľmi dlhá... Už dlhšie som rozmýšľala, čomu sa budem venovať po skončení modelingu. No nakoľko s ním mám najviac skúseností, chcela som túto činnosť robiť naďalej, no z druhej strany. Tak sme sa so sestrou presťahovali naspäť na Slovensko, kde sme po misske rozbehli agentúru.

Kde všade ste doteraz žili?
Od štrnástich rokov som sa venovala modelingu a vďaka tomu som precestovala skoro celý svet. Dva roky som žila medzi Bratislavou a Tokiom. To je aj moje úplne najobľúbenejšie miesto na svete, ľudia sú tam uletení a veľmi mi sadla ich mentalita. Potom som pochodila Turecko, Izrael, Luxembursko, Grécko, Francúzsko a nakoniec som sa usadila na 5 rokov v Taliansku. Odtiaľ som sa s vtedajším priateľom presťahovala na rok do Los Angeles v Californii, ale to miesto ma veľmi nenadchlo. Bola som veľmi rada, keď som sa nakoniec vrátila späť na Slovensko, kde žijem dodnes.

Chcete zostať na Slovensku?
Áno, veľmi sa teším, že mám znova pri sebe rodinu a priateľov. Už by som vonku žiť nechcela. Ale ak sa to raz stane, určite ma nájdete v Tokiu :)

Máte aj vlastnú modelingovú agentúru. Nie je toho na vás priveľa?
V poslednej dobe toho bolo ozaj dosť veľa, preto som niektoré povinnosti musela prenechať mojej sestre. Ale viac-menej stále tomu venujem dostatok priestoru. No najviac času mi zaberá hlavne navrhovanie šiat a zháňanie látok a rôznych doplnkov.

Pripravujete ďalší ročník Cat Girl? Na čo sa môžeme tešiť?

Nakoľko mám teraz dosť iných pracovných povinností, tento rok už nestihneme súťaž pripraviť. No o budúcom ročníku už mám nejaké predstavy, ale to sa nechajte prekvapiť.

Keby ste mali opísať váš pracovný týždeň... Čo všetko musíte zvládnuť?

Každý deň absolvujem niekoľko pracovných stretnutí. No minimálne 2 hodiny denne si vyčlením na navrhovanie a tvorenie nových vecí. Inšpiráciu čerpám na internete a niekedy pri ňom presedím aj celú noc. Strašne veľa času trávim v aute, pretože, ak dotváram celý styling pre našu klientku, neváham vycestovať po doplnky aj do Viedne alebo Budapešti.

Máte niekoho, kto vám pomáha, asistentku?
Vo firme sme dokopy 3 baby a každá z nás má na starosti iné úlohy. Sú to moje chodiace diáre! (smiech)

Zostáva vám čas aj na relax?
Samozrejme, ale ja moju prácu beriem ako relax. Nie ako niečo, čo musím.

Aký spôsob oddychu  najčastejšie volíte?
Ak mám čas, zájdem si ku kamarátke na dobrú masáž. Najskôr som tomu veľmi neverila, no fakt to veľmi pomáha, keď sa človek cíti po celom týždni ako zbitý pes (smiech).

Keby ste si mali predstaviť romantický večer, ako by mal vyzerať?
S priateľom vo vani pri sviečkach a šampanským v ruke. Ale ten môj mi vie pripraviť také prekvapenia, že veľakrát si také predstaviť ani nedokážem (smiech).

V koho spoločnosti by ste sa v ten večer chceli ocitnúť?

Iba v jeho (smiech).

Je pre vás dôležitý kult tela či skôr vnútorná krása?
Oboje je dôležité, pretože partner vás musí priťahovať aj vnútorne aj fyzicky. Ako sa hovorí, musí fungovať chémia.

Viem, že so sestrou Zuzanou máte veľmi blízky vzťah. Odrádzali ste ju od sveta modelingu?
Práve naopak. Ja som ju aj do toho namočila. Stále som jej vravela, aby za mnou prišla do Milána v čase, keď som tam bývala. Posledný rok sme tam teda strávili spolu v dobrom aj v zlom a odvtedy sa z nás stala nerozlučná dvojka.

Čo by ste si spomenuli, keby ste mali opísať, čo je na svete modelingu dobré a čo je zlé?
Úžasné na tom je, že sa človek dostane do sveta, osamostatní sa a spoznáva nové kultúry a ľudí. To, že nie vždy natrafíte len na dobrých ľudí, sa nestáva iba v modelingu, ale v každom zamestnaní.

Udržiavate ešte kontakty s kráskami z Miss?
Samozrejme, niekoľko z nich máme v našej agentúre (smiech).

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: ARCHÍV L.S.,DAKA

- - Inzercia - -