Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slávne kúpele

júl 10, 2014 - 23:40
Keď sa povie Karlove Vary, každý si predstaví niečo iné. Či už kúpele, historické pamiatky alebo slávny filmový festival, toto mesto ležiace neďaleko česko-nemeckých hraníc ponúka pestré možnosti vyžitia návštevníkom všetkých vekových kategórií.
Foto: 
Najväčšie a najznámejšie kúpeľné mesto Českej republiky leží na západe krajiny, asi 120 kilometrov od Prahy a len 28 od najbližšieho hraničného prechodu s Nemeckom Boží Dar. K vzniku mesta sa viaže tradičná povesť o Karlovi IV., ktorý údajne narazil na horúce pramene pri potulkách po lesoch v roku 1350. Hoci je z archeologických nálezov jasné, že toto miesto poznali ľudia už dávno pred objavením Karlom IV., pripisuje sa vznik mesta a začiatok osídľovania práve jemu. Obci dal meno Warmbad (horúce kúpele), neskôr však bolo premenované na Karlove Vary a v roku 1370 udelil obci mestské práva.
 
Povodeň i požiar
Rozvíjajúce sa mesto zasiahla koncom 16. storočia povodeň a neskôr tu vyčíňal zas oheň. Z tohto obdobia sa preto zachovalo len veľmi málo pôvodných stavieb. Stavebný rozmach zažilo mesto v 19. storočí, kedy sa tešilo priazni vysokej šľachty. Projektovali sa honosné stavby v neoklasicistickom, neobarokovom a neorenesančnom štýle. V 20. storočí už začali slávne kúpele okrem šľachty a bohatej vrstvy obyvateľstva navštevovať aj ľudia, ktorí potrebovali tamojšiu liečbu. Jej základným prostriedkom je dodnes termominerálna voda, ktorá vyviera v žulovom podloží v hĺbke 2-tisíc metrov. Jej blahodarné účinky poznali už prví obyvatelia Karlových Varov.
Prvé procedúry vraj boli dosť drastické – pacientov nechávali ležať vo vode aj dlhých 10 hodín! Rodinní príslušníci im počas „terapie“ nosili jedlo a pitie. Mnohí pacienti však zle zvládali vysokú teplotu termálnej vody a často omdlievali. V 16. storočí prišiel doktor Václav Payer s iným využitím karlovarskej vody – pacientom ju dával piť. Dávkovanie 6-8 litrov vody na deň však pacientom tiež skôr škodilo ako pomáhalo... Pitnú kuru doviedol k dokonalosti doktor David Becher o pár storočí neskôr, keď určil správny pomer pitia minerálnej vody a kúpeľov. Pacientom tiež odporúčal diétu a dlhé prechádzky. Táto podoba liečebnej procedúry sa využíva dodnes.
 
Likér s tradíciou
Karlovarská minerálna voda pôsobí blahodarne na pacientov s ochoreniami tráviaceho ústrojenstva, s poruchami látkovej výmeny (cukrovka, nadváha, dna), s ochoreniami pohybového aparátu či paradentózou. Ak však aj žiadnym zo spomínaných ochorení netrpíte, v Karlových Varoch si môžete jednoducho oddýchnuť v niektorom z množstva kúpeľných hotelov a dopriať si pocit luxusu i uvoľnenia. K tomu vám môže pomôcť napríklad aj slávny karlovarský bylinkový likér... Ak sa o ňom chcete dozvedieť niečo viac, určite navštívte Múzeum Jana Bechera. Za zmienku stoja tiež slávne sklárne Moser, ktoré sú prístupné verejnosti. Z Karlových Varov si ako suvenír môžete priniesť porcelán a maškrtné jazýčky si určite pochutia na tamojších čerstvých kúpeľných oblátkach.
 
Viac sa dočítate v STARE!
 
Zdroj a foto: red

- - Inzercia - -