Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Svěrákovci odtajnili trailer svojho najnovšieho filmu Betlehemské svetlo

december 08, 2021 - 08:00
Nový film otca, syna a už aj vnuka Svěrákových síce dorazí do slovenských kín až na jar 2022, už teraz ale tvorcovia odtajnili trailer snímky, ktorá vznikla na motívy obľúbených poviedok Zdeňka Svěráka. V Betlehemskom svetle režiséra Jána Svěráka sa predstavia v hlavných úlohách okrem Zdeňka Svěráka a Daniely Kolářovej aj Ondřej Vetchý, Vojta Kotek, Tereza Ramba, Vladimír Javorský alebo Jitka Čvančarová.
Foto: 

„Je to veľmi farebný film, nič také sme ešte nerobili. Ale všetko je raz prvýkrát," zveril sa kameraman snímky Vladimír Smutný„Dali sme každej postave a jej príbehu vlastnú škálu farieb. Dodržujeme ich v kostýmoch, rekvizitách aj vo farbách dekorácií. Ako sa spolu postavy a ich príbehy stretávajú, vznikajú z toho nové a často naozaj krásne kombinácie. Náš film je komédia plná fantázie a taký žáner si farebnú bohatosť priamo pýta,“ dodal režisér filmu Ján Svěrák.

Aj obsadenie je veľmi „farebné“. Okrem hercov, s ktorými Svěrákovci radi a často spolupracujú, ako je Daniela Kolářová alebo Ondřej Vetchý, uvidia diváci v Betlehemskom svetle aj niekoľko nových tvárí. Napríklad neherca Martina Polišenského alebo tajomnú dánsku herečku Patríciu Schumann. Túto spoločnosť doplní Vojta Kotek alebo Vladimír Javorský, ktorí sa s Jánom Svěrákom stretli pracovne prvýkrát, ale ako sám hovorí, iste nie naposledy: „Sú to obaja skvelí komediálni herci a skutočné hviezdy. Teším sa, keď ich žiaru pocítia vystupovať z plátna aj diváci,“ zveril sa režisér.

Betlehemské svetlo (2022) - oficiálny trailer nového filmu Jána Svěráka

Inšpiráciou pre vznik scenára boli Janovi Svěrákovi obľúbené poviedky Zdeňka Svěráka. „Baví ma, že sa postavy z rôznych mojich poviedok vo filme stretávajú v nových nečakaných situáciách. Pre film je to stmeľujúci prvok a pre divákov to bude dúfam zábavné,“ vysvetlil Zdeněk Svěrák, ktorý v tejto komédii s prvkami magického realizmu servíruje univerzálne otázky ľudského života s nadsádzkou a humorom. „Nič lepšieho ako humor proti smútku nemáme,“zakončuje Svěrák trailer tak trochu s odkazom na dnešnú neveselú dobu.

Na filme sa podieľal aj architekt Jan Vlasák, kostýmová návrhárka Simona Rybáková a strihu sa prvýkrát ujal pokračovateľ rodinnej tradície, syn režiséra a vnuk hlavného predstaviteľa, strihač František Svěrák.

Snímku Betlehemské svetlo natočenú tento rok na jar uvedie do kín v marci budúceho roku spoločnosť Magic Box Slovakia. Koproducentom filmu je Česká televízia.

Synopsia:

Starnúcemu spisovateľovi Karlovi Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už písanie nejde ako predtým. Nedokončené poviedky sa mu hromadia v hlave a ich postavy vychádzajú  na denné svetlo a dožadujú sa, aby autor pokračoval v deji. Všetci niečo chcú. Fotograf Matěj chce získať nedobytnú magistru z lekárne, pán Bohumil prosí, aby stal zázrak, automechanik Bakalář by chcel byť liečiteľom. Do toho vstupuje z reálneho sveta Šejnohova manželka, ktorá si myslí, že už by mal písanie zanechať a konečne sa venovať jej.

- - Inzercia - -