Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Covid automat sa nebude meniť

október 21, 2021 - 16:28
Cieľom protipandemických opatrení nie je obmedziť, ale chrániť životy ľudí a zachovať funkčný zdravotný systém. Keby sa v tejto situácii Covid automat menil, s najväčšou pravdepodobnosťou by došlo k preťaženiu zdravotného systému, ktorý by nebol schopný poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov.
Foto: 
Ministerstvo zdravotníctva SR

STANOVISKO KONZÍLIA ODBORNÍKOV K ZMENE COVID AUTOMATU V ČIERNYCH OKRESOCH

"Očkovanie je jediný nástroj, ktorý nám umožňuje držať pandémiu pevne v rukách. Covid automat zároveň vytvára jasne definované pravidlá, ktoré pomáhajú predvídať opatrenia v každej fáze pandémie. Vďaka predvídateľnosti podmienok sú na Slovensku okresy, ktoré sa pre vysokú zaočkovanosť rizikovej populácie neocitnú v čiernej a niektoré dokonca ani v bordovej farbe.


Pri tvorbe Covid automatu sa pracovalo s predpokladom, že v čase dostupného očkovania bude v každom okrese zaočkovaných aspoň 65% zraniteľnej populácie a tak nebudú prísne opatrenia definované čiernou farbou potrebné. Zaočkovanosť na Slovensku je dnes bohužiaľ nízka a k tejto realite sa musíme postaviť zodpovedne.

Vnímame, že zaočkovaným osobám v čiernych okresoch sa nedostáva slobody, ktorú čakali. Očkovaním však získali ochranu pred nákazou a najmä ťažkým priebehom a smrťou na Covid-19.
Nízka zaočkovanosť populácie vedie k nekontrolovateľnému šíreniu vírusu. Zmenou Covid automatu by sme prispeli k zvýšenej mobilite, k rýchlejšiemu šíreniu infekcie, a tým k preťaženiu nemocníc, čo si v momentálnej situácii nemôžeme dovoliť. Stále je čas dať sa zaočkovať, chrániť sa pred nákazou a pozitívne ovplyvňovať sfarbenie okresu."

Tlačová konferencia ministerstva zdravotníctva k aktuálnej epidemickej situácii:

- - Inzercia - -