Dnes je piatok, 21.január 2022, meniny má: Vincent
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Musím a dosť

október 18, 2021 - 07:30
„Chápeš, musela som mu to kúpiť!“, pozerá na mňa Eva a hneď ma zaujmú jej unavené oči. Vraj musela.
Foto: 
shutterstock.com

Musela naozaj? Janko má v ich trojizbovom byte zriadenú zvlášť herničku, obsahom tak zaujímavú, že ani hračkárstvo by sa nemuselo hanbiť. V rámci šatníka disponuje dvoma pármi topánok na každé ročné obdobie, rôznymi outfitmi do mesta aj do blata, množstvom spodkov a zvrškov všetkých farieb a vzorov, že i rolldoor plače, keď to má všetko poňať. Voľný čas trávi v lepšom scenári vonku alebo v prípade zlého počasia v platených detských kútikoch ponúkajúcich rodičom detí to najlepšie z najlepšieho v boji proti strašidelnej detskej nude. Evu všetko stojí nemalé prostriedky tak finančné ako i psychické nakoľko ukázať Jankovi, že niečo je už príliš jej príde neprípustné. Chce mu dať všetko. Mamu, otca aj blahobyt.

Eva pracuje z domu a s výchovou Janka jej pomáha mama, nakoľko je Eva momentálne v rozvodovom konaní. Jej tvár nevidela kozmetičku už roky, o vlasoch a kaderníčke ani nehovoriac. Hoci má len niečo málo po tridsiatke, okolie jej tipuje viac. Nemôže inak. Musela. Eva sa zacyklila v pasci konzumu a má pocit, že jedine absolútny dostatok všetkého Jankovi pomôže vyrovnať sa s neprítomnosťou otca a jeho roly v živote. Ruku na srdce dámy, nepoznáte či nežijete i Vy podobný príbeh? Koľko takých Evičiek sa medzi nami nachádza? Aj Vy ste Eva, ktorá vo vlastnom pote slúži rodine a seba dáva na miesto, ktoré sa nachádza ešte kilometer za tým posledným? A čo ten Váš Janko? Poslúcha a  bezbrehou vďačnosťou Vám opláca Vaše snaženie sa? Asi nie, však?

Evu samozrejme nemožno odsudzovať, to nemožno nikoho. Stala sa obeťou všadeprítomnej konzumnej reality a marketingových mágov. Určite chce pre syna a napokon aj pre seba to najlepšie, iba nevie kde začať.

Hrozby blahobytu

Ako krutí proroci môžeme hovoriť napríklad o chorobách blahobytu, ktoré môže synovi návykom na konzum privodiť. Podľa WHO medzi tieto choroby patrí obezita, cukrovka, srdcovocievne ochorenia, Alzheimer či roztrúsená skleróza. Ďalej, ak ku všetkým veciam pripočítame veľa času stráveného pred obrazovkou či zlú stravu, už v začiatkoch školskej dochádzky môžu nastúpiť poruchy pozornosti či ADHD. Ale krutosti je na svete dosť i bez našich čiernych komentárov, poďme ďalej.

Psychológovia sa zhodujú, že už i samotná zmena slovníka môže spôsobiť pozitívnu zmenu v našom živote celkovo. Eva nemusela kupovať nič. Len proste chcela. Bez toho aby si to uvedomovala očakávala, že sa jej po kúpe vyplavia endorfíny a aspoň na chvíľu pocíti slastné šťastie. Nie, neznamená to, že je Eva zlá či neuvedomelá osoba. Iba sa zatiaľ nenaučila situácie a veci nazývať pravými menami. „Odkedy som obmedzila slovo „musím“ cítim sa ľahšie“, prezradila mi neskôr Eva, keď už jej unavená tvár nadobudla zdravší odtieň.

Rady starej matere

Eva pozvala na obed svoju starú mamu z dediny a tá jej napokon sama podala pomocnú ruku. Vidiac kvantum vecí, ktoré doslova zaplavovali byt sa nad mamičkou zľutovala a podala jej vrecko na smeti. A tak začali upratovať. Vo veciach i v živote. V tých veciach to bolo nakoniec ľahšie. Posunúť, vyhodiť, obmieňať, upcyklovať. S Jankom a jeho voľným časom to bolo ťažšie. Stará mama jej povedala, nech skúsi týždeň nechať Janka tak. Nech mu dá dýchať, nech sa hrá sám, nech sa chvíľku môže i nudiť, veď z nudy vzíde často nápad. Jasné u detí aj lotrovina, ale všetko kreatívne sa ráta. Čo sa muža týka, tam neprišli na nič, len na to, že to proste nie vždy musí v živote vyjsť. Pardon, nemusí, môže. Prijatie tohto faktu však spôsobilo doslova explóziu. Tu a teraz je to tak, s mužom sa už nemôžu ani cítiť, neznamená to však, že Jankovi naďalej nebudú rodičmi. Budú, len po svojom. A čo sa toho zvyšku týka, dnes si už naša Eva vie povedať dosť. Nemusí, chce.

Kto sa pridá k výzve a skúsi deň stráviť bez slova musím?

- - Inzercia - -