Dnes je nedeľa, 26.september 2021, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zachráňme naše národné parky

júl 01, 2021 - 09:46
Zo stredoeurópskeho klenotu sa stalo stavenisko. Klimatická kríza sa naplno prejavila len nedávno a to rovno tornádom na hraniciach s Českom. Môže si ešte niekto hoci aj pomyslieť, že sa nás zmena klímy netýka?
Foto: 
Shutterstock.com, Ramon Leško

Aj Európska únia tlačí členské štáty do boja s klimatickou zmenou. Diskusia o reforme národných parkov a systémových zmenách v ochrane prírody sú dominantnou témou v spoločnosti. Netýka sa iba parlamentu, ochranárov či lesníkov. Ochrana národných parkov sa týka v prvom rade nás.

zachranme_nase_narodne_parky.jpg

Zachráňme naše národné parky
Foto: 
shutterstock.com

Národné parky sú naším kultúrnym dedičstvom a národným bohatstvom a Slovensko je na križovatke systémovej zmeny v ochrane prírody. Vedeli ste, že našich deväť národných parkov sa rozprestiera na 321 582 hektároch územia? Práve zachovanie prírodných podmienok v lesoch a bez zásahový režim ochráni biodiverzitu a zachová cenné zdroje pitnej vody i ochráni pred prírodnými pohromami, ako sú extrémne výkyvy počasia a povodne. Život v národných parkoch znamená aj opeľovanie a zachytávanie uhlíka. Do národných parkov chodíme na rekreáciu, oddych a na ozdravovacie pobyty. Počas pandémie sa návštevnosť lesov na našom území dostala na 2,5 milióna mesačne.

noga.jpg

Zachráňme naše národné parky - Miroslav Noga
Foto: 
Ramon Leško

Za ochranu národných parkov sa postavili aj známe osobnosti, akými sú herec Miro Noga a Milan Kňažko, sociologička Silvia Porubänová i sochár Juraj Čutek. „Myslím si, že prechod národných parkov pod ministerstvo životného prostredia by mal pomôcť k zlepšeniu situácie a ja som za to všetkými desiatimi,“ vyjadruje sa sochár Juraj Čutek. „Konečne sa s tým začína niečo robiť,“ uvádza herec Miro Noga. „Môžeme vidieť, ako katastrofálne môžu dopadnúť veci, ktoré sa nerozumne riešia, preto som rád, že naše národné bohatstvo dostáva druhú šancu.“ opisuje Miro Noga.

cerny.jpg

Zachráňme naše národné parky - Vlado Cerny
Foto: 
Profimedia

„Z doslova stredoeurópskeho klenotu sa stáva stavenisko, a preto si myslím, že je veľmi potrebné riešiť environmentálny život,“ opisuje sociologička Silvia Porubänová. „Chránené územia by mali byť pod MŽP SR, čo neznamená, že by sa malo poškodiť ľuďom, ktorí tam pracujú a žijú. Verím, že táto reforma bude dobrým krokom pre prospech  verejnosti,“ dodáva herec Milan Kňažko.  „Národné parky treba udržať, lebo zelenej je čoraz menej a menej a naša planéta sa rúti do záhuby. Mali by sme si to viac uvedomovať,“ hovorí herec Vlado Černý

- - Inzercia - -