Dnes je nedeľa, 26.september 2021, meniny má: Edita
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nový domov našli kúsok za hranicami

jún 27, 2021 - 23:11
Sú mladé, úspešné a pozná ich celý svet. Ktoré slovenské herečky spravili kariéru za hranicami Slovenska?
Foto: 
profimedia

Michaela Badinková

michaela_badinkova.jpg

Michaela Badinková
Foto: 
profimedia

Michaela Badinková sa narodila v Malackách a vyštudovala konzervatórium v Bratislave spolu s najlepšou priateľkou Zuzanou Norisovou. Po štúdiu hosťovala v divadlách v Bratislave a Nitre, v Prahe študovala herectvo na DAMU. V televízii prvýkrát hrala v rozprávke Kováč Juraj, mihla sa aj v americkom seriáli Immortal, ktorý nakrúcali v Čechách. Prelomovú úlohu dostala v roku 2004, keď ju obsadili do filmu Dušana Kleina Jak básníci neztrácejí naději. Hrala hlavnú ženskú postavu, zdravotnú sestru Annu Posedlú – Veverku. Odtiaľ smerovala do „nekonečného“ seriálu Uhlí, do českej Ordinace v růžové zahradě a  talent predviedla aj v piatej sérii českej šou Tvoje tvář má známý hlas, ktorú vyhrala. S hercom Janom Teplým (ml.) má dcéry Evelínu a Emíliu.

Vlastina Svátková

vlastina_svatkova.jpg

Vlastina Svátková
Foto: 
profimedia

Vlastina Svátková sa narodila v Myjave, vyštudovala pedagogiku v Bratislave a masmediálnu komunikáciu v Trnave. Začínala ako redaktorka v magazíne Elle, ale nakoniec ju zlákalo herectvo. Vidieť sme ju mohli v hlavnej ženskej úlohe filmu Gangster KA, v Ženy v pokušení, v seriáli První republika, v televíznom cykle Nevinné lži i v slovenskom seriáli Hotel. Mimoriadne psychologicky náročnú postavu stvárnila v dráme Můj příbeh, ktorý rozpráva o osude rezignovanej baletky bojujúcej s démonmi a tyranským manželom. V minulosti sa objavila aj v bondovke Casino Royale, známa je ako tá, čo otrávila Jamesa Bonda, ale aj v iných zahraničných produkciách. Je úspešná autorka niekoľkých kníh, na základe osobných skúseností s bulímiou pravidelne organizuje vzdelávacie prednášky pre deti v školách o poruchách príjmu potravy. Má troch synov a za sebou dve nevydarené manželstvá.

Alena Antalová

alena_antalova.jpg

Alena Antalová
Foto: 
profimedia

Málokto by povedal, že Alena nie je rýdzo česká herečka, ale Slovenka. Preslávilo ju účinkovanie v Četnických humoreskách, najviac asi však jej postava v obľúbenom seriáli Pojišťovna štěstí. Hereckým talentom prekypovala odmala, v detstve dokonca naspievala pesničky do seriálu o Bambuľke, účinkovala v Astorke, hosťovala v SND. Zlom nastal, keď ju prijali na štúdium muzikálového herectva v Brne. V brnianskom Mestskom divadle išla z roly do roly. Pôsobeniu v seriáli sa dlho bránila, no nakoniec ju prehovorili. Hoci vnučka scénografa Ladislava Vychodila pochádza z česko-slovenskej rodiny, vie, že jej čeština nie je perfektná. Naposledy sme ju mohli vidieť v celovečernom filme z pera Jaromíra Hanzlíka Léto s gentlemanem. S manželom Josefom Juráčkom má štyri deti – Alenu, Elenu, Jana a Marii.

Yvetta Blanarovičová

yvetta_blanarovicova.jpg

Yvetta Blanarovičová
Foto: 
profimedia

Herečka Yvetta Blanarovičová žije v Prahe s menšími prestávkami od  šestnástich rokov, odkedy nastúpila na konzervatórium. Ponuky na hranie dostala už v druhom ročníku, no popasovať sa musela vraj v prvom rade s češtinou. A podarilo sa, veľmi rýchlo hovorila lepšie než jej českí spolužiaci.  Slovenský divák si ju môže pamätať vďaka postave čerta z rozprávok O princezně Jasněnce a létajícim ševci a Princezna ze mlejna. Šancu zahrať si so slovenskými kolegami dostala v prvých epizódach  seriálu Ordinácia v ružovej záhrade. Zo začiatku mala vraj obavy, ako jej po rokoch pôjde slovenčina. Scenáristi ju pred kritikou divákov ochránili tak, že z nej urobili Nemku. Slovenská herečka, ktorá pochádza z Prievidze, sa v Česku aj vydala. S bývalým manželom režisérom Pavlom Tomanom má syna Matyáša.

Vica Kerekes

vica_kerekes.jpg

Vica Kerekes
Foto: 
profimedia

Temperamentná ryšavka s maďarskými a slovenskými koreňmi sa presadila aj v Čechách. Herectvo pre ňu predstavovalo až náhradnú možnosť, keď sa nedostala na policajnú akadémiu a veľké úspechy nedosiahla ani ako redaktorka. Po nevydarenom ročnom manželstve s Csabom Víghom sa sústreďuje na kariéru v mnohých filmových i divadelných žánroch. Objavila sa v komédii Nestyda, Muži v naději i v rozprávke Anděl Páně 2, ale aj v úspešnom pokračovaní seriálu Četníci z Luhačovic.

Daniela Šinkorová

daniela_sinkorova.jpg

Daniela Šinkorová
Foto: 
profimedia

Aj Daniela Šinkorová sa rozhodla usadiť v Česku. Po tom, čo v Brne vyštudovala muzikálové herectvo, objavila sa napríklad v Draculovi, Hair, Pomáde i Niekto to rád horúce. Neraz bola preto tŕňom v oku českých kolegýň, podľa ktorých bola až prehnane ambiciózna. Cieľavedomosť sa jej však vyplatila. Na konte má dve ceny Thálie aj televízne ocenenia TýTý. Daniela je pôvodom Nitrianka, ktorú si diváci obľúbili aj vďaka seriálom Nemocnice na kraji města po dvaceti letech i Ordinace v růžové zahradě, objavila sa aj v slovenskej verzii seriálu.

- - Inzercia - -