Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vedeli ste, že náš mozog...

máj 28, 2021 - 11:13
Náš mozog je priam zázračný nástroj, vďaka ktorému vôbec fungujeme. Možno práve z toho dôvodu vedcov fascinoval natoľko, aby zasvätili celý svoj život štúdiu o tom, ako funguje.
Foto: 
shutterstock.com

Vedeli ste, že náš mozog necíti bolesť?
Mozog nemá žiadne receptory bolesti. Je stále hore a to je dôvod, prečo doň môžu chirurgovia zasahovať bez toho, aby poškodili dôležité funkcie. Ja viem, čo sa chceš opýtať. Prečo teda my cítime bolesť? Kvôli nociceptoru. Ide o senzorický receptor, vysielajúci signály do miechy a mozgu, čím nás upozorňuje na nebezpečenstvo. Nebolo by ale lepšie vyhodiť kontrolku skôr, než tvoj malíček zaparkuje v prahu dverí? Ja myslím, že hej.

Vedeli ste, že medzi pravou a ľavou stranou mozgu je rozdiel?
Ľudský mozog je rozdelený na dve symetrické hemisféry. Ľavá strana je sústredená skôr na tzv. racio (analytické myslenie), zatiaľ čo pravá strana je takpovediac emocionálne centrum. Rovnako aj obraz prijímaný očami je v skutočnosti obrátený, lenže v tom prichádza náš mozog a celú situáciu upravuje. Najväčšia „haluz“ je, že aj keby prídeme o polovicu mozgu, sme stále schopní prežiť.

Vedeli ste, že mužský mozog je väčší ako ženský?
Drahí muži, predtým než si začnete hrdo nadhadzovať golierom, vypočujte si zvyšok, lebo prichádza háčik. Hoci je ženský mozog menší ako ten váš, funguje efektívnejšie. Príčinou je väčšie množstvo nervových buniek a receptorov. Majú tendenciu pracovať skôr na pravej strane, podľa bodu vyššie vieme, že ide o jeho emocionálnu časť. Áno, preto nám zvykne ujsť slzička nad nenásytnou Rose, ktorá nepustí Jacka na dvojmiestne dvere.

A teraz si to vezmeme trochu viac z rýchlika: Vedeli ste, že...

- Bolesť hlavy je spôsobená chemickou reakciou v mozgu v kombinácii so svalmi a nervami krku a hlavy.

- Mozog človeka obsahuje cca sto miliárd neurónov.

- Tvrdenie, že používame iba 10% mozgu je mýtus. Využívame ho celý, dokonca aj počas spánku pracuje viac než na spomínaných 10%.

- Sny sú pravdepodobne kombináciou fantázie a neurologických faktorov. Aha ho, ďalší dôkaz, že používame mozog aj počas toho ako spíme.

- Od 20 roku života začne ľudský mozog strácať niektoré pamäťové a kognitívne schopnosti. Od tohto momentu vieš, že ťa poteší akákoľvek akcia na ginko čaje.

- Všetci vieme, že Egypťania vykonávali proces mumifikácie. Lenže iba málokto vie, čo sa počas tohto procesu zvykávalo robiť. Pravdupovediac išlo o celkom nepríjemný (pre slabšie žalúdky dosť nechutný) akt. Mozog osobe vyberali, ibaže cez nos. 

Zdroje: healtline.com
              reckontalk.com

- - Inzercia - -