Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako bude fungovať nový cestovateľský semafor?

máj 21, 2021 - 11:18
Konzílium sa zhodlo na novom cestovateľskom semafore, ktorý však ešte musí byť schválený vládou. Aké je jeho rozdelenie a ako bude fungovať?
Foto: 
Facebook/Martin Klus

Politik zo strany SaS Marin Klus sa k téme cestovateľského semaforu vyjadril na svojej facebookovej stránke: „Nový semafor sa rodil niekoľko týždňov. Odborníčky a experti z konzília epidemiológov, v spolupráci s ďalšími rezortmi či organizáciami strávili desiatky hodín, často aj v noci, tvorbou tohto nástroja na uvoľnenie hraničného režimu.“

Cieľom cestovateľského semaforu je ozrejmiť občanom, kam sa odporúča cestovať a kam naopak nie. Je rozdelený na tri farby: zelená, červená a čierna a tzv. oranžový systém.

Do zelenej farby patria štáty Európskej únie a tiež mimoeurópske štáty s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou, ako napríklad Izrael, Nový Zéland, Austrália, Japonsko a podobne. V prípade zelenej farby sú podmienky návratu nasledovné: ak ste zaočkovaní alebo ste prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch, karanténa ani povinnosť testu sa na vás nevzťahuje. „Pri príchode na Slovensko sa zaregistrujete do eHranice (povinné pre všetkých, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú) a môžete pokračovať v bežnom živote,“ uvádza Martin Klus.  

Pokiaľ nie ste ani zaočkovaní, a ani ste ochorenie neprekonali, potrebujete sa zaregistrovať a absolvovať Ag/RT-PCR test po príchode.

V rámci červenej a čiernej farby ešte pred rozhodnutím vlády nie sú známe žiadne detaily, nakoľko podľa slov Martina Klusa, poniektoré červené krajiny majú predpoklad stať sa pred letom zelenými, no je potrebné brať do úvahy i fakt, že sa môžu stať čiernymi. Rovnako sa bude diskutovať aj o tzv. oranžovom systéme. „V tejto súvislosti oslovíme aj naše ambasády v zahraničí, aby nám pomohli s preverením epidemiologickej „dôveryhodnosti“ daných rezortov v obľúbených destináciách mimo EÚ,“ dodáva Klus.

Cestovateľský semafor by mal vstúpiť do platnosti najneskôr vo štvrtok 27. mája 2021.

- - Inzercia - -