Dnes je utorok, 26.október 2021, meniny má: Demeter
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zdravie je dôležitejšie ako LOCKDOWN

máj 03, 2021 - 12:01
MUDr. Július Muranský, MPH. sa venuje chirurgii viac ako 20 rokov a počas svojej praxe vyliečil už tisícky pacientov. Aký je jeho názor na operácie počas lockdownu?
Foto: 
shutterstock.com

Je lepšie podstúpiť potrebný zákrok čo najskôr alebo počkať, kým sa situácia súvisiaca s covid-19 upokojí?

obrazok1.jpg

Foto: 
Revive.sk

MUDr. Július Muranský, MPH
Klinika jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave 

S akými zdravotnými ťažkosťami k vám chodia pacienti najčastejšie?
Jednoznačne najpočetnejšiu skupinu tvoria pacienti s hemoroidmi ľudovo nazývanými zlatá žila. Počas života sa s ňou stretne až 80% z nás. Pacientov trápi hlavne svrbenie, pálenie a pocit nekomfortu v konečníku. V pokročilejších štádiách aj krvácanie či vyklenutie konečníka.

Ďalším zdravotným problémom, s ktorým prichádzajú pacienti veľmi často, sú kŕčové žily a s tým  spojený pocit ťažkých nôh, opuchy a nočné kŕče. Okrem toho mám veľa pacientov so žlčníkovými kameňmi, zápalom slepého čreva a slabinovým či pupočným pruhom.

Ako sa lockdown odrazil vo vašej práci?
V období lockdownu som zaznamenal zvýšené množstvo pacientov, žiaľ častokrát s veľmi zanedbanými zdravotnými ťažkosťami. Dôvodom, prečo pacient nešiel k lekárovi skôr, je práve lockdown a výrazne menšia dostupnosť zdravotnej starostlivosti v nemocniciach. Pacient prišiel ku mne v mnohých prípadoch už o 5 minút 12, a preto som v záujme záchrany jeho zdravia a života musel konať rýchlo. Príkladom bol pacient, ktorého koncom februára odbyli v nemocnici s tým, že jeho diagnóza - žlčníkové kamene majú menšiu prioritu ako covid-19. Nakoľko mal pacient každým dňom väčšie bolesti a cítil sa čoraz horšie, navštívil našu kliniku jednodňovej chirurgie. Keď som uvidel na ultrazvuku jeho nález, vedel som, že musím čo najskôr operovať. A tak sa aj stalo. Hneď na druhý deň som pacientovi odstránil žlčník laparoskopicky a zachránil mu tým život. Žlčník bol totiž celý čierny a takmer odumretý. Ak by zostal v tele ešte 2 dni, spôsobil by otravu krvi a o pár hodín smrť. Odporúčanie pre všetkých pacientov teda znie, aby v prípade potreby vyhľadali zdravotnú starostlivosť a neriskovali tak svoj život. Okrem klasických nemocníc sa zdravotná starostlivosť poskytuje aj v zariadeniach jednodňovej chirurgie, ktoré ošetrujú pacientov aj počas lockdownu.

V čom je rozdiel medzi zariadením jednodňovej chirurgie a klasickou nemocnicou?
Nemocnice sa v aktuálnej situácii sústredia na liečbu covid pacientov a väčšina operácií sa odkladá na neurčito po ukončení pandémie. V porovnaní s tým sa výkony v zariadeniach jednodňovej chirurgie realizujú aj počas lockdownu a podľa možnosti sa vopred plánujú. Znamená to, že pacient presne vie, kedy a ktorý lekár ho bude operovať. Väčšinou ide o menšie zariadenia, ktorých výhodou je, že pacient príde do kontaktu len s minimálnym množstvom personálu a iných pacientov. Do 24 hodín po výkone je prepustený do domácej starostlivosti, čím sa výrazne minimalizuje riziko nákazy covid-19.

Ktoré zákroky či operácie realizujete aj počas lockdownu?
Na našej klinike jednodňovej chirurgie realizujeme všetky výkony tak ako štandardne. Ľudské zdravie je totiž dôležitejšie ako lockdown. Aj keď máme v nemocniciach veľké množstvo covid pacientov, čas sa nezastavil a ľudia majú aj iné zdravotné ťažkosti a diagnózy, ktoré treba liečiť. Toto si naplno uvedomujeme a robíme všetko preto, aby sme pomohli aj ne-covid pacientom. Realizujeme laserovú operáciu hemoroidov, ktorá je v súčasnosti najúčinnejšou metódou. Liečime ňou hemoroidy 2. - 4. stupňa vrátane komplikovaných, krvácajúcich či vracajúcich sa hemoroidov v pokročilejších štádiách. Pri liečbe kŕčových žíl využívame najmodernejšie metódy ako sú lepenie žíl s okamžitým efektom, laserová operácia kŕčových žíl a sklerotizácia. Okrem toho realizujeme klasické otvorené aj laparoskopické operácie pruhu, operácie slepého čreva a operácie žlčníka. Vždy sa snažíme preferovaťčo najmenej bolestivé a najmenej invazívne metódy, ktoré nevyžadujú dlhodobú rekonvalescenciu a umožnia pacientovi rýchly návrat do zamestnania.

Bližšie informácie nájdete na www.revive.sk

- - Inzercia - -