Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dôkaz o tom, že vieš vyťažiť i z omylu

apríl 27, 2021 - 10:45
Akonáhle prichádza na omyly a ťažké životné rozhodnutia, sme na seba tvrdší než najprísnejší diktátor všetkých čias. Avšak omyl nie vždy znamená iba negatívum.
Foto: 
shutterstock.com

Na úvod si spomenieme aspoň zopár situácii, v rámci ktorých k niečomu podobnému dochádza:

- Ak prinajmenšom 5 našich vzťahov po sebe skončí rozchodom, ovalí nás presvedčenie, že sme odsúdení na nekompromisnú samotu.

- Ak strávime drvivú väčšinu života v škole, získame titul, pripravujeme sa na prácu snov, no v konečnom dôsledku ju znenávidíme alebo sa k nej nedostaneme, cítime hlboké sklamanie a premýšľame, či sme sa nemali vydať inou cestou.

- Ak sa rozhodneme vytvoriť niečo hodnotné a narazíme si ústa pri prvom pokuse, uchýlime sa k myšlienke, že pre to nie sme stvorení.

Bez ohľadu na to, koľkokrát krútiš hlavou na znak nesúhlasu, pochybenie je znakom toho, že dačo robíš správne čiže z neho vo finále slušne vyťažíš. Pýtaš sa ako? Tu máš hneď 3 dôkazy:

1. Rozhodnutia, ktoré sa ti pri spätnom pohľade zdajú maximálne zlé sú ukazovateľom rastu, nie absencie inteligencie. Je prirodzené, že s odstupom času sa na čokoľvek dívaš inak, pretože sa počas života formuješ a hľadáš. Nemôžeš očakávať, že hneď prvé rozhodnutie bude najlepšie na svete. Uvedomíš si, že neustále udržiavanie seba samej v komfortnej zóne zabráni tvojmu plnému potenciálu vyjsť na povrch a tak sa tohto zlozvyku zbavíš.

2. Experiment je súčasťou plánu. Povedz mi ako inak chceš zistiť, čo funguje ak nie metódou pokus-omyl. Samozrejme existujú veci, pri ktorých možno povedať „buď to proste vieš alebo nie“, no ani zďaleka nepredstavujú pravidlo. Postupne sa stávaš odvážnejšou a risk berieš ako výzvu.  

3. Neočakávaš zlyhanie. Pravdepodobnosť fatálneho „domrvenia“ je v určitých prípadoch stokrát menšia než chvíľky paranoje. Pravdupovediac, žiadna voľba nie je predurčená k zlyhaniu, no občasné stroskotanie je cenou, ktorú platíme, ak chceme uspieť. Pochopíš, že proces učenia závisí od úsilia a praxe. Stotožníš sa s príslovím „Nikto múdry z neba nespadol“ a už sa viac nenecháš odradiť pádom.

Ak toto nie je úspech...

- - Inzercia - -