Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Aký je život s úzkosťami?

apríl 19, 2021 - 11:54
Spôsobov, za pomoci ktorých by som opísala život s úzkosťami je hádam nekonečno, ale slovo „jednoduchý“ by som rozhodne nepoužila.
Foto: 
shutterstock.com

Na úvod by bolo zrejme vhodné trošku objasniť význam a poskytnúť vysvetlivky. Úzkostná porucha znamená neúmernú reakciu tela na stresové situácie, s ktorými sa stretávame na dennom poriadku. Existuje hneď niekoľko druhov úzkosti, no jedno majú všetky spoločné. Výrazne ovplyvňujú chod života. Pre človeka, ktorý nimi trpí sú aj obvyklé činnosti ťažko zvládnuteľné.

Téma mentálneho zdravia je v porovnaní s ostatnými rozoberaná veľmi stručne, ak vôbec. Príde mi to smutné, pretože na základe jej tabuizovania respektíve zatláčania do úzadia sa nikdy neotvoríme a nezačneme rozprávať. Kiež by sme boli natoľko empatickí, aby nás okrem našej vlastnej bubliny zaujímala širšia perspektíva, a teda problémy zasahujúce obrovské percento spoločnosti. 

Sama na sebe dokážem potvrdiť i vyvrátiť mýty a fakty. Pravdupovediac, stres bol mojim úhlavným nepriateľom od nepamäti, čo vo finále vyústilo až do nutnosti návštev psychologickej poradne. Bojovala som s myšlienkami, ktoré sa niekde v procese štiepili ako vlasy pri mizernej starostlivosti. Zvládať obdobné boje je beztak náročné. Keď si doň ešte pridáš horkú pachuť nepochopenia zo strany okolia, máš chuť kričať. Vtedy sa totiž na úzkosti dívali ako na žalostnú snahu získať pozornosť. Ich teória mala od pravdy až tak ďaleko, že sa mi z toho miestami zatemňovalo pred očami.

Znovu opakujem, slová sú ako nabitá zbraň. Je len na tvojom uvážení či ich použiješ pre niekoho dobro alebo proti nemu, no vždy zvažuj dôsledky. Úzkosť nie je niečo, čo zbadáš z 10 kilometrov. Dokonca by si v rámci istých osôb nikdy ani len nepredpokladala, že ich trápia každú sekundu z dňa, lebo to na sebe nedajú poznať. Paradoxne sem patria práve tí na pohľad vyrovnaní, usmiati a nápomocní, čo sú tu pre teba 24/7. Zaujímavé však?

Začiatok možno charakterizovať ako blúdenie. Vieš, že sa niečo deje, no nedáva ti to absolútne žiaden zmysel. Napriek nepriaznivej situácii nechceš pôsobiť slabo a zraniteľne a súčasne nedopustíš, aby si tvoji milovaní robili starosti, takže mlčíš. Pasuješ sa so záchvatmi paniky, tŕpnutím končatín, príležitostnými stratami vedomia, búšením srdca, kedy len plytko a sťažene dýchaš napádaná vlastnou hlavou. Nevládzeš, berú ti energiu.  

Summa summarum, ako teda vykresliť život s úzkosťami? Povedzme, že pojem horská dráha sa mu celkom podobá. Nevyspytateľný, desivý, neistý, čoho následkom je i hnev, ktorý cítiš. Túžiš po tom, aby si isté veci zvládala s ľahkosťou bez toľkého znepokojovania. Myslíš na to, ako super by si sa mala, keby ťa tvoje telo a najmä podvedomie zapájalo do rozhodnutí. Každopádne som vďačná za dni, počas ktorých úzkosti môj prah iba zľahka obídu. Zvládam to, preto viem, že aj ty to zvládneš. Nenechaj sa zlomiť, obklopuj sa správnymi ľuďmi a neodmietaj pomoc. Oni vedia, že si silná, občas im však môžeš dovoliť, aby boli silní za teba, aj keby len na pár stotín. 

- - Inzercia - -