Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Týchto 6 vecí spôsobuje viac škody než úžitku

apríl 19, 2021 - 11:46
Som aká som a keď sa ti nepáči, tam sú dvere. Táto pomerne známa veta má však i svoje úskalia, ktoré chtiac nechtiac musia prejsť modifikáciou.
Foto: 
shutterstock.com

Ľudská povaha je v skutku dosť krehká, aj keď si to drvivá väčšina z nás nechce pripustiť. Rovnako ako ego. Počas života narážaš na rôzne osobnosti, disponujúce vlastnosťami, ktoré ti nie sú trikrát po chuti. Určité veci robíme vzhľadom na svoju povahu podvedome a ani si neuvedomujeme koľko nepríjemností nimi vieme napáchať. Týchto 6 vecí, respektíve charakterových čŕt spôsobuje viac škody než úžitku:

1. Klamstvo
Lož je velice subjektívna položka v našom osobnom ponímaní. Niekto si ju dokonca člení na dve samostatné podskupiny, nakoľko nadobúda dojem, že istá odroda klamstva je akceptovateľná a ospravedlniteľná. Milión krát si mohla zachytiť pojmy ako milosrdná lož alebo obľúbená fráza „neklamala som, iba som nepovedala celú pravdu.“ Tak či onak z nej vo finále vznikne veľký galimatiáš. Tým pádom je pre teba stokrát výhodnejšie povedať pravdu ako sa zbytočne točiť v nezmyselnom bludisku bez východu.

2. Vypočítavosť
V prípade tejto konkrétnej vlastnosti musíš mať evidentne výrazne silný žalúdok. Zavádzať ostatných na základe dosahovania vlastných úspechov a zneužívania ich dobroty je na jedného celkom dosť nemyslíš? Najsmutnejším faktom ostáva, že podobných ľudí je čoraz viac a pribúdajú extrémne rýchlo. Nepodliehaj podobným „skratkám“. Ver mi, že dokážeš uspieť aj bez toho, aby si si z niečieho chrbta musela urobiť rozkladací rebrík.

3. Sľubovanie do prázdna
Žiaľ, prázdne sľuby si zrejme predplatili nájomné zopár mesiacov dopredu a nám neostáva nič iné ako sa s nimi zžiť. Avšak, to ešte neznamená, že sa k nim musíš uchyľovať i ty. Radšej zvoľ cestu úprimnosti a keď raz vieš aký preplnený harmonogram visí doma na chladničke, nesľubuj ostatným veci, ktoré nie si schopná poskytnúť.

4. Obviňovanie
Existuje miliarda situácii, nad ktorými by si si najradšej oprášila ruky, lebo sú pre tvoju reputáciu nevýhodné a zároveň ti môžu pekne zavariť. Ukázať prstom na inú osobu, aby si sa oprostila od viny je snáď najjednoduchšie riešenie, no taktiež krátkodobé. Dospelosť prichádza okrem práv i s povinnosťami, medzi ktoré patrí aj preberanie zodpovednosti za svoje skutky. Priznať si chybu ešte nikdy nikomu ruku neodtrhlo.

5. Závisť
Tvrdá drina sa vypláca, preto by si mala miesto závisti investovať svoj čas do vecí, ktoré aj teba dovedú k vytúženému cieľu. Častokrát nás samotná nežičlivosť tlačí do hejtovania druhých. Lenže pochop, kritizovaním vzhľadu, triumfov a správania iných z teba krajšiu, úspešnejšiu a ľudskejšiu rozhodne nespraví.

6. Sťažnosti
Polamentovať si nad zlým obdobím je úplne normálne, ale tráviť 90% dňa sťažovaním a vyplakávaním nepomôžeš ani sebe, ani ostatným. Docieliš jedine to, že si voči tebe vypestujú averziu. Nikoho nebaví dennodenne počúvať, aký je tento svet nefér. Sústreďuj sa na pozitíva, som presvedčená, že ich nájdeš viac než dosť. 

- - Inzercia - -