Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ničitelia kreativity

apríl 17, 2021 - 13:18
Existuje mnoho spôsobov, ktoré ťa v tvojej tvorivosti nakopnú až tak, že plodíš skutočne fascinujúce veci. Niektoré z nich sú dokonca dosť silné na to, aby zmenili svet.
Foto: 
pexels.com

Bohužiaľ sa však stretávame aj s odvrátenou verziou príbehu, ktorá nie je ani zďaleka príjemná. Každý z nás má takpovediac hlavu na niečo iné. Existujú mágovia na techniku, strojárstvo, ľudia schopní skonštruovať predmety, čo na prvý pohľad vyzerajú nereálne. Iní zas vypočítajú príklad obsahujúci sedem miestne číslo vynásobené jeho štvornásobkom a to úplne bez pomoci kalkulačky.

Ďalším druhom sú umelci. Do umenia spadá obrovské kvantum podkategórii, neškatuľkuje sa. Úprimne, to je práve skutočnosť, ktorú na ňom zbožňujem. Ja osobne taktiež tvorím (očividne). Moja hlava funguje v podstate nonstop, pričom miestami cítim jemnú deformáciu, kedy sa mi z obyčajného rozhovoru niekde vzadu v podvedomí vytvára príbeh. Lenže život kreatívnej osobnosti nie je vôbec taký jednoduchý akoby sa mohlo zdať. 

Originalita je vzácnosťou, pretože nápady sa míňajú. Zaujať davy je v dnešnej dobe niečo ako super schopnosť, nakoľko sme zvyknutí všetko okamžite bez rozmyslu ofrflať. Či už píšeš nový rádiový hit, vymýšľaš chytľavú choreografiu, navrhuješ nadčasový outfit, dom, záhradu alebo chceš v ostatných zanechať stopu prostredníctvom vlastných slov, môže sa stať, že ťa chytí blok. A to je veru maximálne nekomfortná situácia. Čo je jej spúšťačom? Štartér respektíve takzvaného ničiteľa kreativity predstavuje okrem konkrétnych osôb odhodlaných vytiahnuť z teba poslednú štipku energie i:  

1. Strach
 Názory na strach sa celkom rozchádzajú, nakoľko jedna skupina ľudí obhajuje jeho prirodzenosť, zatiaľ čo druhá popisuje strach ako niečo, čo v skutočnosti nejestvuje. Jednoducho charakterizuje neistotu, ktorú možno prekonať, keď vynaložíme dostatočné úsilie. So strachom bojujeme na dennej báze, nech už sa týka čohokoľvek. Každopádne je pri tvorbe výrazným rušivým elementom.

2. Stres
Počula si už o niekom, kto bol pod nepríjemnou ťarchou stresu schopný kreatívne myslieť? Chceme predsa, aby naše diela vzbudzovali pozitívny dojem, no v negatívnom prostredí sa k tejto predstave iba ťažko dopracujeme. Potrebujeme pokoj, ticho a v momente, ako je naša osobná bublina narúšaná neustálym tlakom, v konečnom dôsledku sa to odzrkadlí i na výsledku.

3. Nedocenenie
Pochopiteľne, základným krokom k úspechu je robiť veci s láskou, nadšením a zapálením pre vec. Ibaže po čase by človek rád počul i nejaké to hrejivé slovo uznania. Pocit, že nech už je naša práca hocijak komplikovaná a náročná, vo finále stojí za to. Spätná väzba je v prípade umeleckej profesie nutnosť. Pomocou nej sa predsa zdokonaľujeme a posúvame stále ďalej. Myslím si, že nikto nestojí o milosrdné lži a pseudochvály, ale zároveň nechce tvoriť do vzduchu.

- - Inzercia - -