Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

To, akým človekom budeš, je na tebe

apríl 07, 2021 - 11:41
Každý z nás je v skutočnosti iný, bez ohľadu na spoločné rysy. Platia na nás odlišné finty, fungujeme za rozdielnych podmienok.
Foto: 
shutterstock.com

Vraví sa, že náš nemožno rozdeliť do dvoch základných kategórii, a teda na dobrých a zlých, pretože aj ultra deštruktívne tornádo v sebe ukrýva kus dobra, rovnako ako najväčší ľudomil vlastní kútik temnoty. Chápeš, Yin&Yang. Dobrodinci sa vkuse snažia sústrediť na príjemné stránky ľudskej osobnosti, lenže aká je pravdepodobnosť ich prítomnosti u všetkých?

Za mojej tínedžerskej éry (nad ktorou keď sa zamyslím, mám dojem akoby to bolo v predchádzajúcom storočí) si spomínam na obľúbený facebookový či dokonca pokecový status: „Moja povaha značí to, kto som ja, no moje správanie závisí od toho, kto si ty.“ Klišé, ja viem. Samú ma práve teraz nesmierne pobavil a prekrútila som nad ním očami. Zároveň si však hovorím, že na tom bude i kúsoček pravdy.

Povaha naozaj predstavuje konštantu, akúsi nemennú hodnotu, ktorá sa síce v rámci dospievania kreuje a upravuje do finálnej podoby, no základ vždy pretrvá. Na druhej strane, správanie prechádza fázami počas celého nášho života. Raz sme si ním maximálne istí, inokedy ho tesne po emočnom výbuchu oľutujeme. Bohužiaľ za svoj pobyt na našej krásnej Zemi postretávame doslova kadečo.

Povedzme si narovinu, veľká časť sa nám rozhodne nebude páčiť. Stále je to však o nás a našom výbere. My rozhodujeme o tom, kým chceme byť, o spôsobe komunikácie, prístupe k ostatným, miere tolerancie, úcte a taktiež aj ľuďoch, ktorým dovolíme kráčať po našom boku. Zvažujme poriadne a najmä opatrne, pretože nami zvolené zaobchádzanie pripomína bumerang. Ako presne znelo príslovie, čo nám vštepovali v škole? „Nerob druhým to, čo nechceš, aby robili tebe.“

- - Inzercia - -