Dnes je piatok, 21.január 2022, meniny má: Vincent
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Žiarlivosť či paranoja: Ako ich rozlíšiť?

december 06, 2020 - 21:25
Rozmer ľudských emócii a ich interpretácie je široký asi ako výbeh T-Rexa v Jurskom parku. Medzi niektorými z nich je ozaj tenká hranica.
Foto: 
shutterstock.com

Ako by si definovala seba vo vzťahu? Si pokojná intelektuálka, ktorá aj najväčší prúser rieši potichu a decentne alebo temperamentný hurikán? Každopádne medzi týmito dvomi extrémami existuje rozsiahla škála. Predsa len, aj uprostred nuly a jednotky je nekonečno možností. Konkrétne sa teraz sústredíme na žiarlivosť.

Žiarlivosť je pocit, v rámci ktorého sa celkovo bije strach zo straty milovanej osoby s vlastnou neistotou. Ide o samostatné predstavovanie situácii, kde vidíš partnera v náručí inej osoby. Pochopiteľne z toho chytíš paniku, no žiarlivosť nie je zdravá. Poniektorí sa pri tejto vlastnosti pozastavia s nadsádzkou a tvrdia aké to je milé. Úprimne? Je to naozaj všetko, len nie rozkošné.

275.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Napriek všetkému je žiarlivosť ešte celkom mierny počin, od ktorého má navrch už len paranoja. Mám na mysli presne tie emočné výlevy, kde vybuchneš ako prepchatý mixér na smoothie iba preto, lebo tvoj drahý odišiel do sprchy či na wc-ko a bral so sebou mobil. Neviem ako ty, ale veľa ľudí si v kúpeľni napríklad púšťa hudbu. Nemusí to automaticky znamenať posielanie vzájomných romantických textíkov s kočkou, čo pred týždňom svajpol na Tindri.

Paranoja teda odzrkadľuje vyhrotenú, ba až chorobnú žiarlivosť. Vyhýbaj sa jej kým sa dá. Ak sa naopak dostaneš do situácie, kedy nie si komandér ale obeť, trikrát zváž či ti takýto vzťah stojí za spackané duševné zdravie.

- - Inzercia - -