Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

CHRIS mieri na Slovensko: "Začína sa najväčšia jazda môjho života."

september 30, 2020 - 11:20
V čase, keď celý svet bojuje s pandémiou, nezamestnanosť prudko narastá a situácia je nielen na Slovensku viac než neistá, sa sympatický Chris rozhodol urobiť životnú zmenu. Pretože ako tvrdí, na ceste ku šťastiu treba využiť každý deň, ktorý nám život ponúka...
Foto: 

Chris, zrejme väčšina ľudí, ktorí si prečítajú tento rozhovor, bude o tebe počuť po prvý raz. Ako by sa našim čitateľom v krátkosti predstavil? 

Volám sa Chris, mám 34 rokov, bývam v Škótskom meste Dundee a práve sa chystám vydať na najväčšiu cestu môjho života! :-)

Nášmu rozhovoru predchádzala už krátka debata predtým. Chystáš veľký životný krok, zo Škótska mieriš na Slovensko. Ako dlho si toto rozhodnutie zvažoval?

Zmenu vážne zvažujem asi rok. Súčasná globálna pandemická situácia pre mňa uviedla veci na pravú mieru. Akonáhle nám bolo umožnené opäť letieť, nastal čas na sťahovanie.

Prezradíš nám, čo bolo tvojím hlavným motívom?

Moja priateľka. Sme spolu viac ako 3 roky.  Vzťah na diaľku, aj keď sa dal zvládnuť, bol ťažký. Pandémia nám len ukázala, že nechcete byť neustále ďaleko od ľudí, ktorých milujete.

Ako prijali toto dôležité rozhodnutie tvoji najbližší?

Moji kamaráti ma veľmi podporujú. Mám zoznam priateľov dlhý asi míľu, ktorí ma chcú po presťahovaní navštíviť. Myslím, že sa im museli páčiť moje príbehy a zážitky zo Slovenska. Moja mama nemôže uveriť, že mi tak dlho trvalo presťahovať sa – vždy chce pre mňa len to najlepšie.

Chris o svojom rozhodnutí...

Čo bolo pre teba, keďže bezpochyby nešlo o spontánne rozhodnutie, v celom tom procese najdôležitejšie?

Finančne to muselo dávať zmysel. Postaral som sa, aby moja rodina bola zabezpečená a usadená v Škótsku a samozrejme vyhradil som si peniaze aj na začiatok života na Slovensku.

Ako si už prezradil, sťahuješ sa sem za svojou láskou. Vidíš Slovensko ako cieľovú destináciu, alebo skôr prestupový mostík a necháš sa prekvapiť tým, čo život prinesie?

Myslím, že záleží na tom, kde si nájdem prácu. Slovensko je nádherná krajina a milujem vašu kultúru, takže by som bol najšťastnejší práve tu. S priateľkou sme takisto zvažovali možnosti práce vo Viedni, ak sa nezadarí nájsť niečo na Slovensku. Myslím, že je to vzrušujúce mať toľko možností.

V čase, keď robíme tento rozhovor, si už jednou nohou v lietadle. Bez čoho by si zo svojej rodnej krajiny nedokázal odísť?

Môj mobil so všetkými skupinovými chatmi s priateľmi.  Budú mi veľmi chýbať spolu s rodinou, takže ostať s nimi v kontakte je pre mňa nesmierne dôležité. Moja slovenčina nie je na profesionálnej úrovni, takže okrem mojich skupinových chatov budem určite potrebovať aj google prekladač a mapy, v prípade, že by som sa stratil v meste.

Akej práci, si sa v Škótsku venoval?

Väčšinou financiám. Po absolvovaní univerzity som pracoval ako konzultant v najväčšej škótskej banke, manažér rozvoja podnikania pre poskytovateľa investičných platforiem a pracoval som aj vo finančnej poradenskej spoločnosti.

Pred sťahovaním si našu krajinu navštívil hneď niekoľkokrát. Čím si ťa získala?

Určite som nebol zvyknutý na horúčavy! Vždy som prišiel domov z dovolenky na Slovensku spálený. Zamiloval som si objavovanie nových miest s mojou priateľkou. Od starého mesta v Bratislave až po Vysoké Tatry. Slovensko má veľa nádherných miest a zvykov.

A zdá sa, že okrem mojej priateľky si ma zamilovali aj komáre! :-)

Máš už predstavu, čomu by si sa chcel na Slovensku venovať?

Rád by som pokračoval v práci vo finančníctve. Aj keď počas lockdownu som dokončil diplom z forezného účtovníctva, ktorý nadviazal na môj účtovnícky stupeň - teda možno sa opäť vrátim do sveta účtovníctva.

Sústredí sa na to pozitívne

Prišli už nejaké pracovné ponuky? Možno aj toto je ten správny čas zaujať potenciálnych zamestnávateľov. 

Zatiaľ žiadne – oslovil som zopár náborových pracovníkov na LinkedIn a nedávno som si vytvoril aj profil na Profesii. Myslím si, že keď už budem na Slovensku, pôjde všetko ľahšie a samozrejme sa všetkým ponukám poteším.

Rátaš aj s alternatívou „čo ak to nevyjde?“ alebo si typ muža, ktorý problémy rieši až vtedy, keď nastanú?

S priateľkou sme sa krátko rozprávali o tom, čo budeme robiť, ak to nevyjde. Ale skôr sa zameriavam na pozitíva – idem do krásneho mesta, aby som mohol byť každý deň so svojou láskou, čo je úžasné. Každý deň by mal byť dobrodružstvom v živote a všetko sa deje z nejakého dôvodu – len si to musíme vychutnať.

Už vieš, čo urobíš ako prvé, keď vystúpiš z lietadla? Okrem toho, že pobozkáš svoju partnerku. 

Okrem toho, že pobozkám svoju priateľku... skontrolujem na telefóne futbalové skóre Glasgow Rangers. Som veľkým futbalovým fanúšikom, takže toto bude jedna z prvých vecí, ktoré urobím!

Čo by si odkázal našim čitateľom, ktorí sú možno v podobnej situácii ako si sa ocitol ty s priateľkou? Treba počúvať rozum alebo srdce?

Podľa môjho názoru musíme počúvať oboje. Môžu existovať vzťahy, ktoré sú šťastné aj pri veľkej vzdialenosti. Ja som však cítil z hĺbky duše, že je čas pohnúť sa. Pandémia ma naučila, že niet času nazvyš a konať by sme mali v danom okamihu. Najlepšie je položiť si otázku „Urobilo by ma to šťastnejším?“. 

Ak by som to mal zjednodušiť, keď raz budem na dôchodku a obzriem sa do minulosti, radšej budem rozprávať svoje dobrodružstvá zo Slovenka a nie „Zaujímalo by ma, čo by sa stalo, ak by som sa presťahoval na Slovensko.“

A čo by si rád, aj prostredníctvom nášho portálu, odkázal svojim blízkym, ktorých nechávaš tisíce kilometrov ďaleko? Máš už predstavu, ako často ich budeš chodiť navštevovať? 

Vždy sa vrátim späť do Škótska navštíviť svojich kamarátov a rodinu. Lety z Bratislavy – štvrtok až nedeľa sú veľmi výhodné. Moja mama a babka pre mňa znamenajú absolútny svet a nesmierne ich milujem. Mám úžasných kamarátov, ktorí mi počas života pomohli a skutočne ma podporovali.

Všetkých vás vyzývam, aby ste využili deň a urobili to, o čom si myslíte, že vám urobí radosť. Život je dobrodružstvo a ak ma táto pandémia naučila čokoľvek, je to práve užívať si a žiť naplno. Bez výčitiek.

Zdroj foto: Archív Chris McDonald

- - Inzercia - -