Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Zbierka Sme s vami pomôže ľudom bez domova

marec 29, 2020 - 10:50
Občianske združenie Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota Bene dlhodobo pomáha ľudom bez domova. V súčasnej situácii, keď bojujeme so šírením koronavírusu, je ich situácia ešte zložitejšie. Predajcovia Nota bene nemajú komu predávať, keďže sú ulice takmer prázdne. Ale nevzdávajú sa. O tom ako funguje občianske združenie v týchto dňoch sme sa porozprávali s expertkou v oblasti obhajoby práv a systémovej pomoci ľuďom bez domova z Proti prúdu, vydavateľstva Nota bene s Ninou Beňovou.
Foto: 
Nina Beňová je zároveň laureátka ankety Slovenka roka 2020 v kategórii charita. Presadzuje dôstojné bývanie ako základné ľudské právo každého človeka. Etnologička a výskumníčka s dvadsaťročnými skúsenosťami v oblasti systémového riešenia bezdomovectva a ukončovania bezdomovectva. Šíriteľka konceptu Housing first, spoluautorka pilotných projektov pomoci ľuďom bez domova a iniciátorka vzniku prvej Národnej koncepcie prevencie a riešenia bezdomovectva. 
Prinášame jej pohľad na súčasnú situáciu.
Ľudia bez domova sú spolu so seniormi najviac ohrozenou skupinou novým koronavírusom. Ako s nimi v tomto období pracujete?
Ľudia bez domova patria medzi najzraniteľnejšie skupiny, mnohí sú starí, s podlomeným zdravím, s ochoreniami, nemajú domov, v ktorom by sa ukryli a prežili tieto ťažké časy v bezpečí. Veľa našich predajcov má nad 50 rokov v kombinácii s vážnejšími ochoreniami. V záujme čo najväčšej ochrany sme teda ako prvý krok obmedzili fyzický kontakt a zároveň niekoľkonásobne zintenzívnili podporu našich sociálnych pracovníkov pre predajcov najmä telefonicky. Posledné dva týždne sme masívne kontaktovali všetkých našich predajcov, zisťovali sme ich potreby, ako sa majú a ako prežívajú aktuálnu situáciu. Viacerí nám hlásili, že po dramatickom prepade predaja časopisu Nota bene a ich príjov im hrozí vypadnutie z bývania alebo nemajú potraviny. Preto sme začali s okamžitou pomocou na podporu našich predajcov, cielenou najmä na udržanie bývania a zabezpečenie ďalších existenčných potrieb, ako sú potraviny, lieky, a pod. Vyhlásili sme zbierku SME S VAMI a ľudia nám môžu prispievať pre našich predajcov na www.pomahatjelahke.sk. Ďakujeme za každé euro, ktoré pre podporu našich predajcov v týchto náročných časoch príde. Vďaka zbierke aktuálne pomáhame už 23 klientom s bývaním a viac ako 50 sme rozdali potravinové balíčky. Našim cieľom je v krátkom čase postupne pomôcť všetkým predajcom v Bratislave s bývaním tak, aby ho mali zaistené minimálne do konca apríla. Pomoc smerovanú na bývanie budeme distribuovať aj pre predajcov v regiónoch. Všetkým predajcom odporúčame, že v prípade, ak môžu nech ostanú doma a pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť sme zaviedli viaceré hygienické a ochranné opatrenia: časopis je hygienicky balený, predajcoviai majú rúško, rukavice, dezinfekčný gél, pravidelne, niekoľkokrát do dňa dezinfikujeme naše priestory, dbáme na umývanie a dezinfekciu rúk. 
 Je nedostatok ochranných pomôcok, ako riešite tento problém?
Áno, niekoľko dní sme mali veľký problém s ochrannými pomôckami. Vďaka viacerým darcom sa však situácia už postupne zlepšuje. Viacerí nám dodali látkové rúška či dezinfekčné prostriedky, rukavice. Ukázalo sa, že na Slovensku si v núdzovej situácii naozaj dokážeme pomôcť - veľmi rýchlo pomohli nielen naše spolupracujúce organizácie ako Depaul Slovensko a Equita, ale aj ďalší, napríklad Veselé rúška, Dana Kleinert, Veronika Basta, Nehera, iniciatíva Kto pomôže Slovensku, Profesia, Kamzík 1000+. Akútne nedostatkovým tovarom sú tiež respirátory. V tomto smere nám posledné dni veľmi pomohol magistrát hlavného mesta Bratislava, od ktorého sme prvú dodávku respirátorov a ďalších ochranných pomôcok dostali tento týždeň a dúfame, že ich dodanie bude pokračovať v týždennom intervale naďalej, pretože ochranné pomôcky sú absolútne kľúčové pre naše možnosti poskytovať sociálnu službu.
 Ako túto novú situáciu zvládate z personálneho hľadiska?
Snažíme sa čo najviac obmedziť fyzický kontakt, všetci zamestnanci, ktorí mohli, prešli na home office. S mnohými predajcami sme v intenzívnom telefonickom kontakte. Zároveň sme sa snažili zohnať všetky potrebné ochranné pomôcky, aby naši sociálni pracovníci mohli vyraziť do terénu k tým predajcom, ktorí telefón nemajú alebo potrebujú našu podporu priamo na miestach, kde žijú a sú. Riešenie krízovej situácie pre nás všetkých znamenalo nárast práce a celý náš tím aktuálne pracuje na 200%, aby sa nám podarilo zvládnuť situáciu a podporu pre našich predajcov čo najlepšie.
 V súvislosti s ľuďmi bez domova sa veľa rozpráva o neľudskosti, nesolidárnosti. Dnes sa ukazujú, že ľudia na  Slovensku sa vedia zomknúť a byť solidárni a nápomocní. Ako si to vysvetľujete?
Myslím si, že v krízovej situácii je solidárnosť prirodzeným a zároveň veľmi ľudským a láskyplným spôsobom spoločnosti ako prežiť. Ľudia si viac vedia uvedomiť krízovú situáciu a stotožniť sa s ostatnými, lebo sami prežívajú to isté, čo ostatní. Nemôžu si byť istí, či práve aj oni sa neocitnú v situácii, keď budú potrebovať pomoc. Pomoc je tiež nákazlivá, ak niekto pomohol mne, chcem to predsa odovzdať ďalej. Ak vidím, že je niekto v kríze, pomôžem, pretože práve pomoc druhým môže v tieto dni dodávať zmysluplnosť do nášho času. Naša schopnosť poskytnúť pomocnú ruku a byť navzájom jeden k druhému ohľaduplný, je v týchto časoch aj previerkou solidárnosti našej spoločnosti voči tým najzraniteľnejším, ku ktorým patria aj ľudia bez domova. Viac ako inokedy je dôležité aj to, aby sme sa ako spoločnosť vyhli zbytočným represívnym opatreniam voči najzraniteľnejším ľuďom iba preto, že ostali bez pomoci, nemajú sa ako chrániť alebo nemajú sa kde uchýliť, lebo nemajú domov. Preto je dôležité, aby už dnes kompetentné inštitúcie zabezpečili pre ľudí bez domova dôstojné ubytovanie v jednolôžkových maximálne dvojlôžkových izbách so sociálnym zariadením, v ktorom je možné účinne sa ukryť pred nakazením a prečkať tam krízovú situáciu. Po týchto riešeniach už siahli viaceré štáty či mestá v zahraničí. Ak by sme už dnes umožnili ľuďom bez domova bývať, veľmi účinne by sme tým zabránili rozšíreniu nákazy a ochránili ich zdravie. Využiť na to by bolo možné ubytovacie zariadenia pod správou verejných inštitúcií, ktoré ostali voľné - ubytovne, internáty, prípadne za kompenzáciu aj súkromné zariadenia ako penzióny, hotely a pod.. 
 Ak by ste vyzvali ľudí na pomoc pre ľudí bez domova, ako by mala vyzerať táto pomoc.
 Budeme veľmi vďační, ak nás podporia na www.pomahatjelahke.sk. V Bratislave vieme využiť aj ďalšiu pomoc -  ak by chceli pomôcť materiálne - ochrannými pomôckami, potravinami, mobilnými tefónmi pre predajcov  či ako dobrovoľníci na doručovanie potravín, nech sa ozvú na pomahatjelahke@notabene.sk
V prípade, ak môže, určite vie každý kdekoľvek na Slovensku pomôcť ľuďom bez domova v uliciach viac ako inokedy prostredníctvom potravinového balíčku s pitnou vodou a potravinami, ktoré netreba variť či peniazmi alebo pomocou organizáciám, ktoré sa o ľudí bez domova starajú. Najdôležitejšie je, aby sme v týchto náročných časoch ostali solidárni a neobracali náš hnev či obavy, voči ľuďom bez domova, kvôli tomu, že sú v uliciach a nemajú kam ísť. Ľudia bez domova sa tiež obávajú o svoj život a chcú sa pred nákazou chrániť ako každý iný, len na to nemajú možnosti.

 

 

 

- - Inzercia - -