Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Legendárna JAR oslavuje 60-ku! Medzi gratulantmi bola aj spisovateľka Halina Pawlowská

február 12, 2020 - 14:58
Kto by nepoznal prostriedok na umývanie riadu – Jar? V slovenských kuchyniach kraľuje už neuveriteľných 60 rokov! Na oslave jej okrúhlych narodenín sa stretla výnimočná skupina ľudí, medzi ktorými nechýbala ani veselá a bezprostredná spisovateľka Halina Pawlowská.
Foto: 

Máloktorá značka je v slovenských domácnostiach tak zakorenená ako prípravok na umývanie riadu Jar. Jej začiatky sa datujú do roku 1955, kedy začali v českej Rakone pracovať na jej vývoji. Od roku 1960 sa predávala, pričom prvé dávkovanie bolo 2 polievkové lyžice na 10 litrov vody.

Jar prechádzala rôznymi inováciami, ktoré sa týkali nielen jej zloženia, ale napríklad aj obalov, v ktorých bola predávaná. Najskôr to bolo sklo, od roku 1965 PVC fľašky a od roku 1974 ste ju mohli kúpiť v plastových fľaškách HDPE. V súčasnosti sa predáva v 100 % recyklovateľnom obale a fľašky Jar Ocean Plastics sú zároveň čiastočne vyrábané z plastového plážového odpadu.

V roku 1991 kúpila Rakonu americká firma Procter & Gamble. Od tej doby prešla mnohými zmenami, ale po desiatky rokov si populárne meno zachovala. Vedeli ste, že v Rakone sa vyrába aj značka Fairy s rovnakým zložením ako Jar, pričom tento prostriedok na umývanie riadu je určený pre zahraničný trh? V roku 2008 boli pod značkou Jar uvedené na trh aj tablety do umývačiek riadu a na oslavu 60-teho výročia boli uvedené retro fľašky tohto obľúbeného prostriedku na umývanie riadu.

Jar má podľa mnohých bohaté využitie aj mimo kuchyne. Niektorí si s ňou čistia okuliare, lustre alebo auto, Halinina dcéra s ňou umýva podlahu, „aby sa z nej dalo jesť“ a niekto si zase do jarovej vody namáča svoje potápačské okuliare.

Spisovateľka Halina Pawlowská: „Jar ma sprevádza celým mojim životom. Sme vlastne skoro rovnako staré a pamätám si, že keď som maminke pomáhala s domácimi prácami, Jar bola vždy pri tom. Rovnako, keď som si potom zariadila vlastnú domácnosť a mala som malé deti, vždy som siahla po Jari ako užitočnom pomocníkovi. Aj dnes, keď trávim čas spoločne s rodinami mojich detí, stále má Jar v našej kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Chcela by som jej preto popriať, aby i naďalej spĺňala požiadavky českých a slovenských spotrebiteľov a uľahčovala im domáce práce.“

Jari želáme do ďalších rokov veľa spokojných spotrebiteľov a nádherne čistých domácností. Všetko najlepšie!

 

- - Inzercia - -