Dnes je sobota, 23.október 2021, meniny má: Alojzia
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Matka nedala syna zaočkovať, teraz leží na JIS-ke: Nezaočkované dieťa si „našiel“ tetanus

október 08, 2019 - 14:58
Nákazlivá „móda“ nedať očkovať dieťa žne svoje negatívne výsledky. V nemocnici v Brne leží na JIS-ke trojročný chlapček nakazený tetanom... Jeho matka ho odmietla dať zaočkovať. Navyše, synovi počas predpísanej liečby zrejme nedávala antibiotiká, ale kurírovala ho prírodnou medicínou...
Foto: 

Prípad sa stal v okrese Blansko. Chlapčeka priviezol k lekárovi otec potom, čo si dieťa strčilo do nosa zhrdzavenú batériu. Doma totiž maličkú okrúhlu batériu nedokázali vybrať. Doktori batériu, ktorá už začínala oxidovať, malému pacientovi z nosa odstránili. Chlapček mal okolo nosa začervenanú tvár a koža okolo nosovej priehradky začínala odumierať. Doktori však protitetanovú injekciu chlapčekovi nepodali. Zdôvodňovali to tým, že nikto z nich nepredpokladal, že dieťa nie je zaočkované proti tetanu. Nasadili antibiotiká a dieťa poslali domov. Zdravotný stav chlapca sa však nezlepšoval. Po dvoch týždňoch domácej liečby prišli rodičia so synom opäť k lekárom. Chlapcovi sa začali napínať tvárové svaly, robil tzv. grimasy, napínala sa mu koža. K tomu sa pridalo nechutenstvo. Odmietal jesť a prehĺtať potravu, dokázal sa len napiť. Nasledujúce dni sa situácia ešte zhoršila. Detský lekár odoslal pacienta do Detskej nemocnice v Brne. Až tu sa lekári dozvedeli, že chlapec nebol očkovaný proti tetanu. Doktorom to matka zdôvodnila tým, že sa bála, že by sa u syna rozvinula skleróza multiplex. Preto u obvodného detského lekára podpísala nesúhlas s očkovaním dieťaťa.

Telíčko sa prehýbalo v kŕčoch

Malý pacient je teraz na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde ho ihneď zaočkovali a podali mu antitetanický globulín. To bola prvá záchranná terapia. V noci dostal chlapček opakovane záchvaty, telíčko sa prehýbalo do desivého oblúka. Pri pokuse napiť sa, tvár dieťaťa sa stiahla do grimasy. Podľa lekárov práve grimasy a napnutie svalov, ktoré vedie až k prehýbaniu tela, sú príznaky ochorenia na tetanus. V nemocnici nasadili chlapčekovi srdcovú podporu a umelé dýchanie. Desať dní po prijatí museli otvoriť priedušnicu, aby mohlo dieťa dýchať. Až potom, dvanásť dní po hospitalizácii, sa stav chlapčeka mierne zlepšil. Už môže spontánne dýchať, zostáva však v nemocnici. Brnianska nemocnica uviedla, že stav je stabilizovaný, avšak nemožno vylúčiť, že sa nedostavia komplikácie.

Prípad vyšetrovali krajskí hygienici a hrozilo, že rodičom udelia pokutu. Nakoniec od peňažného postihu ustúpili. Matka s otcom zažívajú nesmierny strach o dieťa a dá sa povedať, že sa kruto poučili. Očkovanie proti tetanu dostávajú deti po narodení v Česku i na Slovensku v rámci tzv. hexavakcíny, ktorá chráni deti aj pred detskou obrnou, záškrtom, čiernym kašľom, vírusovej hepatitíde typu B, invazívnym ochorením vyvolaným Haemophilom influenzae b.

 

Čo je tetanus

Ide o infekčné ochorenie. Spôsobuje ho jed, ktorý produkuje baktéria Clostridium tetani. Do organizmu sa dostáva po poranení kože. Bacil Clostridium sa dostáva do prostredia cez výlučky rôznych zvierat – kone, ošípané, ovce, hovädzí dobytok. Zostáva v pôde niekoľko rokov, kde je schopný prežiť vďaka tomu, že sa obalí a vytvorí spóry. Po vniknutí do organizmu sa za vhodných podmienok premení na životaschopný mikrób. Vhodné podmienky sa vytvoria, ak je rana hlbšia a zatvorí sa. Nedostatok kyslíka je pre množenie mikroorganizmu veľmi priaznivý. Inkubačný čas, teda lehota od vniknutia bacila do organizmu po prepuknutie prvých príznakov ochorenia, je 7 až 14 dní. Ochorenie má ťažký priebeh a približne päťdesiat percent chorých umiera. Z človeka na človeka sa infekcia neprenáša. U nás platí celoplošné očkovanie proti tetanu. Posledné dva prípady lekári na Slovensku zaznamenali v roku 2002, bohužiaľ skončili sa smrťou.

 

Aj dospelí sa očkujú

O tom, ako sa očkuje proti tetanu, nás informovali na Úrade verejného zdravotníctva: Základné očkovanie sa robí tromi dávkami hexavalentnej očkovacej látky v 3., 5. a v 11. mesiaci života dieťaťa. Preočkovanie detí sa robí dvoma dávkami tetravalentnej očkovacej látky so zníženým obsahom antigénov. Prvé preočkovanie podstúpi dieťa v 6. roku života, druhé v 13. roku. Prvé preočkovanie dospelých proti tetanu a záškrtu sa odporúča vo veku 30 rokov a potom každých 15 rokov. Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu je povinné v rámci pravidelného povinného očkovania.

Vyše tisícka odmietne očkovanie

Slovenskí rodičia najčastejšie odmietajú očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke – tzv. MMR vakcínu. V roku 2016 nedali rodičia zaočkovať 1 635 detí, čo je 2,8 percenta z ročníka. V roku 2015 odmietli rodičia dať zaočkovať 1 593 svojich potomkov, čo je 2,9 percenta z ročníka Očkovanie hexavalentnou vakcínou – kam patrí aj očkovanie proti tetanu, odmieta v priemere 1 100 rodičov každý rok...

Čo na český prípad tetanu hovoria naši epidemiológovia:

Rodičia sú už potrestaní

Prípad, ktorý sa stal v Česku, je varovaním aj pre mamy u nás. Sú totiž mamičky, ktoré si „dupnú“ a jednoducho svoje dieťa nedajú zaočkovať. Čo na takéto konanie hovorí vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová?

Matka nedala dieťa po narodení zaočkovať predpísanou hexavakcínou. Zdôvodnila to, že sa bojí, že syn dostane sklerózu multiplex. Ako to hodnotíte?

Skleróza multiplex ako taká nie je kontraindikácia, naopak. Ľudia, ktorí časom dostanú toto ochorenie, sú ešte viac vnímaví na akékoľvek choroby. Bohužiaľ, zrejme si to nedala vysvetliť, ani vyhovoriť u príslušného pediatra. Tým, že dieťa nedala zaočkovať, vystavila ho riziku, že dostane tetanus. Tomuto ochoreniu sa nedá inak zabrániť, len očkovaním.

Prípad v Česku je teda dôkaz, že baktérie Clostridium tetani sú stále okolo nás a len vďaka tomu, že sa plošne očkujeme, nenakazíme a neochorieme na tetanus?

Áno, je to tak. Baktéria na nás číha v prírode, pretože sa do prostredia dostáva z výlučkov zvierat. Môže sa nachádzať kdekoľvek v pôde, v prachu, kde môžu spóry mikroorganizmu prežívať a môžu infikovať nezaočkovaného človeka. Nakaziť sa môže ktokoľvek, vrátane ľudí, čo pracujú v záhradách.

Ako hodnotíte fakt, že lekári sa matky neopýtali, či je dieťa zaočkované proti tetanu?

K tomu sa ťažko vyjadriť. Existuje profylaktické odporúčanie, ako sa má postupovať pri poranení. Prečo to nenapadlo lekárom? Možno, že pre atypickú formu poranenia. Keď sa niekto poraní na ruke, na nohe, na hlave, automaticky sa ošetrujúci lekár opýta, či je človek zaočkovaný proti tetanu. Ak toto riešili v ambulancii ORL, zrejme tí lekári nemajú toľko skúseností s poraneniami takéhoto typu a jednoducho im to nezišlo na um.

Českí hygienici napokon rodičom nedali pokutu, aj keď ju zvažovali. Ako to hodnotíte?

Asi zavážilo, keď videli, ako sú rodičia už potrestaní tým, že ich dieťa má hrozné kŕče... Tetanus je postihnutie nervových zakončení a svalových partií, pacient zle dýcha. Ochorenie má ťažký klinický obraz. Myslím si, že keď sa rodičia museli dívať, ako syn trpí, bol to pre nich dostatočne veľký trest. Ja osobne tiež nie som za to, aby sa trestali ľudia, ktorí odmietnu dať zaočkovať svoje deti. Viac by sa malo presviedčať, aby rodičia zmenili svoj názor. Ak dostanú pokutu a dieťa zostane nezaočkované, nič sa nezmení. Pokuta dieťa neochráni. Ochráni ho len to, že rodiča presvedčíme.

Podľa vás, aké prognózy má dieťa v Brne? Zachránia ho lekári?

Je faktom, že určité percento ochorení sa končí smrťou, pretože pacient sa udusí v dôsledku kŕčov dýchacích svalov. Chlapčekovi otvorili priedušnicu – urobili mu tracheostómiu. Viem, že naordinovali aj ďalšiu liečbu, ktorá potlačí množenie tetanického toxínu. Lekári urobili, čo mohli. Verím, že dieťa sa podarí zachrániť.

Pred rokom sme mali v okresoch Michalovce a Sobrance epidémiu osýpok. Je známe, že niektoré mamičky napriek tomu nedávajú očkovať deti proti osýpkam. Aký odkaz pre ne máte?

Osýpky nie sú banálne ochorenie, nie je to len nejaká vyrážka. Vírus osýpok môže poškodiť mozog, srdcový sval, vzniknúť môže primárny zápal pľúc a keďže je ochorenie vírusového pôvodu, je veľmi ťažko liečiteľné. Tieto mamy vystavujú deti obrovskému riziku. Ak sa ich dieťa stretne s nákazou, môže byť priebeh ochorenia veľmi ťažký.

- - Inzercia - -