Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Finalistka projektu Nové tváre módnej scény Kristína Vavrová: "Čo je náročné? Bez slov vizuálne doručiť divákovi odkaz, ktorý nemá žiadne iné informácie."

september 16, 2019 - 18:10
Päticu adeptiek na víťazstvo v projekte Nové tváre módnej scény, ktorý je dlhoročnou súčasťou Bratislavských módnych dní by MERCEDES-BENZ, uzatvára Kristína Vavrová. Aj ona nám prezradila niečo o prípravách modelov na tému, ktorá ju údajne veľmi milo prekvapila. O konkrétnych dôvodoch si už prečítajte v nasledujúcich riadkoch.
Foto: 

Čo Vám napadne ako prvé, keď sa povie meno M.R.Štefánik?

V mojom prípade sú to slová ako národ, identita, minulosť a revolúcia. Čo som v konečnom dôsledku využila aj vo svojom projekte.

Aká bola Vaša prvá reakcia, keď ste sa dozvedeli názov tohtoročnej témy?

Zadanie tohtoročnej témy bolo pre mňa príjemné prekvapenie. Sama som poslednou dobou orientovala svoju tvorbu na oblasť slovenskej kultúry, hrdosti a identity. Hlavne v kontexte súčasnosti. A Milan Rastislav Štefánik ako veľká súčasť a prvok v samotnom vytváraní našej vlastnej minulosti mi uľahčil vytváranie môjho nového projektu od samotného začiatku.

Koľko Vám trvalo vytvorenie predstavy, ako bude kolekcia vyzerať?

Vytváranie nového projektu je pre mňa proces, ktorý sa dá ťažko časovo ohraničiť. Cez prvotné myšlienky, poznámky a štúdie o danej problematike, cez vizuálne podnety až k ucelenému konceptu. Je to dlhodobý proces, nad ktorým premýšlam a pretváram ho od začiatku až po finalizáciu. Samotný koncept vo finálnej podobe a znení prichádza až s celým projektom.

Čo je v samotnom procese jej tvorby najnáročnejšie?

Ušiť to... a samozrejme, vyjadriť vizuálne myšlienku je samo o sebe celkom náročné. Hlavne pokiaľ ide o témy ako táto. Bez slov vizuálne doručiť divákovi odkaz, ktorý nemá žiadne iné informácie.

Koľko ľudí na nej aktuálne pracuje?

Na tomto projekte som pracovala prevažne sama. Ale keďže čas sa kráti vo finalizácii mi vo veľkej miere pomáha moja mamina za čo som jej veľmi vďačná.

Skúste, prosím, na ňu našich čitateľov aspoň pár vetami navnadiť.

Môj nový projekt (zámerne to nenazývam kolekciou) je zameraný hlavne na súčasnosť. Čo pri téme akú máme môže byť trochu mätúce. Avšak v celom projekte ide o našu slovenskú identitu, kultúru a vnímanie. Veľa ľudí sa oháňa týmito slovami podľa mňa v nesprávnych situáciach a ospravedlňuje si tým mnoho. Moje pocity z toho, že my ako národ zanevierame na vlastné korene, som sa snažila pretaviť do vizuálneho projektu. Na premostenie som potrebovala ale podnety, ktoré s týmto úzko súvisia. Milan Rastislav Štefánik, jeho pôsobenie a odkaz je to, na čom som stavala. Snažím sa vyvolať otázky.

Chcem aby si z môjho projektu ľudia odniesli aspoň minimálny záujem o daný problém. Celé by som to chcela prezentovať formou perfomance a nie bežnej prehliadky, keďže presah z odevu do voľného umenia mi je blízky. Takže ak sa všetko organizačne podarí, diváci budú mať možnosť vidieť perfomatívnu prehliadku. Verím, že to budú vnímať rovnako. Je nutné na tým začať premýšlať. Zmeniť myslenie a začať vnímať to, čo máme a môžeme mať.

Držíme palce :-)