Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Finalistka projektu Nové tváre módnej scény Klára Findrová: "Mojím cieľom bolo vytvoriť “voľnú” a vzdušnú kolekciu ako metaforu na život Štefánika."

september 16, 2019 - 08:30
Už DNES štartuje týždeň plný módy, počas ktorého si prídu na svoje všetci fanúšikovia originálnych, pútavých a hlavne kreatívnych módnych kúskov. To, že i počas jesennej edície Bratislavských módnych dní by MERCEDES-BENZ sa je na čo tešiť, dokazuje aj rozhovor s ďalšou z finalistiek projektu Nové tváre módnej scény, Klárou Findrovou.
Foto: 

Čo Vám napadne ako prvé, keď sa povie meno M. R. Štefánik?

Vedúca osobnosť česko-slovenskej politiky počas 1. svetovej vojny, letec, generál, sčítaný človek, astronóm, vedec. Snáď najznámejší Slovák po Jánošíkovi, ktorého život skončil predčasne. Človek, ktorý tvrdou prácou a odhodlanosťou dosiahol čo si zaumienil. Myslím si, že týmto aspektom sa súčasný človek dokáže najviac inšpirovať.

Aká bola Vaša prvá reakcia, keď ste sa dozvedeli práve názov tohtoročnej témy?

Na zlomok sekundy som ostala zaskočená, nebola som si istá, čo od nás porota očakáva. Avšak hneď na to som si uvedomila akou všestrannou osobou Milan Rastislav Štefánik bol. Vykonával rôzne povolania, žil a cestoval do rôznych krajín a práve v tom podľa mňa tkvie sila tohtoročnej témy. Predpokladala som, že ostatné finalistky sa zamerajú hlavne na leteckú a politickú sféru jeho života. Nakoľko som sa chcela odlíšiť, rozhodla som sa sústrediť na jeho akademickú činnosť. Hlavným zdrojom inšpirácie bola pre mňa preto astronómia a matematika a ich následné pretavenie do umenia.

Koľko Vám trvalo vytvorenie predstavy, ako bude kolekcia vyzerať?

To, že súťaž každoročne prebieha som podvedome registrovala, avšak o téme som sa dozvedela až pár dní pred uzávierkou. Nakoľko som mala v tom istom termíne aj posledné odovzdávanie prác v škole, nemohla som sa projektu venovať až do poslednej chvíle. Na vypracovanie témy mi ostali len veľmi intenzívne dva dni. Napriek krátkosti času som ale sama ostala prekvapená a spokojná so svojím súťažným portfóliom.

Čo je v samotnom procese jej tvorby najnáročnejšie?

Vytvárať kolekciu v ekologickom duchu je hlavne časovo náročné. Mnoho detailov a galantérie som si musela vyrobiť sama, ako napríklad vypchávky do ramien. Taktiež som nemohla žiadny z materiálov podlepiť na spevnenie. Hodváv ako taký je tiež náročný na spracovanie. Na kvalite všetkých modelov som si dala záležať, všetko oblečenie je podšité a poriadne zakončené, nič nebolo nechané len na obnitkovanie.  Bola to výzva, ale aspoň sa neustále zlepšujem a napredujem.

Koľko ľudí na nej aktuálne pracuje?

Od premýšľania nad témou, cez dizajn, robenie strihov a šitie som bola na všetko sama. Táto kolekcia je doslovným stelesnením môjho leta, za celé dva mesiace som si od práce oddýchla tak na päť dní.

Skúste, prosím, na ňu našich čitateľov aspoň pár vetami navnadiť.

Kolekcia pozostáva z 8 ženských modelov. Na móle uvidíte geometrické siluety, jemne vejúce strihy, kontrastné kožené popruhy, autorskú potlač a doplnky vyrobené z policajných čiapok (letecké sa mi bohužiaľ nepodarilo zohnať). Môžete sa tešiť na organzové šaty romantického charakteru, ako aj na športovejšie, no stále elegantné a ženské bundy. Mojím cieľom bolo vytvoriť “voľnú” a vzdušnú kolekciu ako metaforu na život Štefánika, ktorý ak práve po oblohe nelietal, tak ju študoval.

Držíme palce :-)