Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zuzana Čaputová: "Chcem vám slúžiť, nie vládnuť."

jún 15, 2019 - 18:00
Zuzana Čaputová v sobotu 15. júna zložila prezidentský sľub a počas slávnostnej inaugurácie sa ujala úradu. Inauguráciu prvej slovenskej prezidentky sprevádzali pozitívne prejavy jej priaznivcov, ale aj hanlivé skandovanie niekoľkých odporcov.
Foto: 

Zuzana Čaputová už počas slávnostného príhovoru vyhlásila, že je pripravená ustáť útoky na svoju osobu a pomáhať všetkým Slovákom a svojej vlasti najlepšie, ako vie.

Do priestorov Slovenskej filharmónie, známej Reduty, dorazila limuzína s prezidentkou krátko po pol dvanástej. Novú prezidentku tu vítali priaznivci skandujúci jej meno, ale aj bučiaci odporcovia, a tak si ešte pred zložením samotného sľubu Zuzana Čaputová „vychutnala“ emócie širokého spektra.

Ani veľké horúčavy nemajú vplyv na prísny protokol, ktorý prezidentka musí dodržiavať. Na inauguráciu prišla v modeli z dielne slovenského návrhára Borisa Hanečku. Minimalisticky poňatý svetlomodrý model bol podľa návrhára inšpirovaný riekou Dunaj. Outfit pani prezidentky mal na starosti jej protokol a tím poradcov, ktorí brali do úvahy júnové počasie, keďže predpoveď naznačovala, že v deň inaugurácie sa teplota vyšplhá vysoko. Zodpovedal tomu aj zvolený model pani prezidentky - bledomodré šaty z ľahkého materiálu. Zároveň však museli rešpektovať výnimočnosť ceremoniálu, ktorý predpisuje mať zahalené ramená, primeranú dĺžku šiat, topánky s uzatvorenou špičkou a telové pančušky,“ hovorí Silvia Gáberová a Andrea Víglaská z Odboru zahraničných vzťahov a protokolu Kancelárie Národnej rady SR.

Obed so seniormi a pocta obetiam režimu

„Ponúkam odbornosť, ponúkam cit a zdravý aktivistický záujem. Ponúkam teda rozum, srdce a ruky. Zložením ústavného sľubu preberám všetky záväzky a povinnosti verejnej služby,“ povedala v príhovore nová prezidentka, ktorá podľa vlastných slov nechce z úradu vládnuť, ale slúžiť ľuďom a Slovensku a je odhodlaná povzniesť sa nad všetky útoky na jej osobu. Po slávnostnej inaugurácii prezidentka pred historickou budovou SND pozdravila predstaviteľov jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky z pozície ich najvyššej veliteľky, vzápätí jej kroky viedli medzi ľudí do uličiek bratislavského Starého Mesta. Cestu do Dómu svätého Martina lemovali zvedaví turisti, ale najmä usmiate mladé rodiny a priaznivci, ktorí priali novej prezidentke najmä veľa síl a odhodlania. Slávnostnú bohoslužbu slova Te Deum celebroval bratislavský arcibiskup, metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý jej zaželal v úrade láskavosť, silu a trpezlivosť. Prezidentka na bohoslužbu pozvala zástupcov všetkých registrovaných cirkví na Slovensku. Kým bývalý prezident Andrej Kiska počas poinauguračného slávnostného obeda pohostil bezdomovcov, Zuzana Čaputová k stolu v Primaciálnom paláci pozvala štyridsať seniorov zo všetkých kútov Slovenska.

Týmto gestom chce upriamiť pozornosť na dôležitú a zanedbávanú tému, akou je starostlivosť o starších obyvateľov. Nielen oni, ale aj prezidentkina rodina a hostia pozvaní na obed si pochutnali na slávnostnom menu, ktoré pozostávalo zo štyroch chodov. Ako predjedlo servírovali Tofu mousse v uhorkovom kabátiku s kôprovým olejom a bezlepkovým pečivom, nasledoval slepačí vývar s restovanou zeleninou a raviolou plnenou špenátom. Ako hlavné jedlo hostia ochutnali grilované kuracie prsia Supréme so zemiakovým purée a pečenou zeleninou, no a ako dezertná bodka za slávnostným obedom prišla na stoly čokoládová terina s lesným ovocím. Tým sa program prvého dňa prezidentovania nekončil. Podvečer stihla  Zuzana Čaputová položiť veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne a pokloniť sa aj nad hrobom prvého prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Okrasou ceremónie boli bezpochyby aj kvetinové dekorácie, na nich si organizátori dali obzvlášť záležať. Vyberali sme ich s ohľadom na národné farby Slovenska, sezónnosť kvetov a skutočnosť, že prvýkrát zasadne do prezidentského kresla žena,“ dodala Silvia Gáberová.

Novej prezidentke blahoželali politici i známe osobnosti, želali jej, aby bola vo svojom pôsobení úspešná a bola prezidentkou všetkých občanov, vyzdvihli, že chce byť hlasom tých, ktorých v spoločnosti nie je počuť.

Aj takto to dnes vyzeralo na slávnostnej inaugurácii:

Zdroj foto: SITA

- - Inzercia - -