Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Problém zvaný atopická pokožka: Ako zjemniť jej nepríjemné prejavy?

máj 30, 2018 - 19:28
Prejavy atopickej či veľmi citlivej pokožky často prinášajú mnoho problémov. Našťastie existuje pár typov ako bojovať alebo aspoň zjemniť nepríjemné prejavy takéhoto druhu pokožky.
Foto: 
Atopická či veľmi citlivá pokožka prináša pacientovi často nepríjemnosti. Niekedy sa tiež hovorí o intolerancií pleti. Pacient môže mať problémy so znášanlivosťou bežných prostriedkov určených na hygienu alebo s kozmetickými prípravkami dekoratívnej rady. Pre atopiu je typické, že aj v bezpríznakovom období reaguje imunitný systém stále zápalovo.

Nezaťažujte zbytočne pokožku

 
Atopická či veľmi citlivá pokožka prináša pacientovi často nepríjemnosti. Niekedy sa tiež hovorí o intolerancií pleti. Pacient môže mať problémy so znášanlivosťou bežných prostriedkov určených na hygienu alebo s kozmetickými prípravkami dekoratívnej rady. Pre atopiu je typické, že aj v bezpríznakovom období reaguje imunitný systém stále zápalovo. Hneď ako sa kožná bariéra zaťaží iba o trochu viac ako znesie, dochádza k manifestácií choroby – ekzému alebo sa objaví svrbenie a rozvoj kožných problémov pokračuje.
 

Zistite, čo je spúšťačom

 
Dôležité je včas spoznať ako konkrétna osoba reaguje.  Aj mierne sklony k atopickému ekzému, ktoré sa objavili v detstve, by mal pacient rešpektovať a ku svojej koži sa podľa aj toho správať. Pokiaľ sa objavia jasné znaky kontaktnej alergie, malo by nasledovať vyšetrenie, ktoré vyvolávajúcu príčinu potvrdí. Eliminácia kontaktu s látkou, ktorá je za ekzém tohto typu zodpovedná je jediným možným riešením.
 

Pozor na konzervanty a parfumácie

 
Koža atopikov má predovšetkým oslabenú bariérovú funkciu a má tiež výraznejší sklon k suchosti. Celá starostlivosť by mala smerovať k posilneniu kožnej bariéry a udržaní optimálnej hydratácie. Hygienické prostriedky a premazávanie pokožky, ktorí je suchá so sklonom k torbe trhliniek hrá pri prevencií rozvoja atopickej dermatitídy veľmi dôležitú úlohu. Pre túto starostlivosť dávame prednosť prípravkom bez konzervantov a parfumácií a taktiež bez zbytočných prísad, ktoré by mohli vyvolať neskoršiu kontaktnú alergickú reakciu.
 

Pozor na kozmetiku a potraviny

 
U atopickej pokožky sa nevypláca experimentovať. Prípravky na ňu dostupné v lekárňach na lekársky predpis, ale rovnako sú aj voľno predajné. Nielen prostredníctvom kože sa môžu dostávať alergény do styku s imunitným systémom. Napríklad bielkoviny z kravského mlieka sú v detskom veku rovnako považované za významný alergén, ktorý môže vyvolávať negatívnu reakciu u malého pacienta. Kojenie sa preto zdá z hľadiska prevencie za veľmi dôležité.

- - Inzercia - -