Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Stredoeurópsky dom fotografie otvára štvoricu výstav

júl 13, 2017 - 06:51
Priaznivci umenia fotografie sa oddnes až do začiatku septembra môžu tešiť sa štvoricu nových výstav v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave. Ako agentúru SITA informovala Elena Šoltýsová zo Stredoeurópskeho domu fotografie (SEDF), výstavy ponúknu na prízemí aj v tradičných výstavných priestoroch svojho sídla na Prepoštskej 4 v historickom centre Starého Mesta.
Foto: 

Konkrétne sa dnes od 17:00 začnú vernisáže Balifornia Doroty Holubovej, Historické fotografické techniky, Ateliér Matz - Spišská Nová Ves a výstavy Slovensko očami fotografov agentúry Bilderberg.

Ako prvú otvoria výstavu Balifornia Doroty Holubovej. Začínajúca talentovaná fotografka na nej ukáže výsledky svojho druhého projektu Balifornia, ktorý mal úspešnú premiéru na mieste svojho vzniku, na Bali. Mladá fotografka „hľadá skryté komunity, zaujímavých ľudí a život. Všetko v jednom našla práve v komunite skejterov v bazéne uprostred ryžového poľa, niekde na Bali. Pozorovala, fotila, rozprávala, pýtala sa. Výsledkom je výber fotografií odrážajúcich život ľudí s láskou ku skejtbordingu, svojej komunite a bazénu, ktorý je epicentrom všetkého života týchto ľudí“, napísala v texte k výstave jej kurátorka Michaela Bosáková.

Z výstav v expozičných priestoroch Stredoeurópskeho domu fotografie stojí za pozornosť medzi iným kolektívna výstava Slovensko očami fotografov agentúry Bilderberg. Výstava predstavuje podľa kurátorov Andreja Reisera a Václava Maceka snímky autorov z agentúry Bilderberg z Hamburgu, ktorej zakladateľom je Slovák Andrej Reiser a jediným členom, nežijúcim v Nemecku, bol ďalší Slovák Karol Kállay.

„Tvorili ju špičkoví fotografi a už od jej vzniku bolo zrejmé, že svojím osobitým poňatím a prístupom k fotografii nie je bežnou fotografickou agentúrou. Jej členovia pracovali pre najprestížnejšie svetové magazíny a viacerí z nich získali ceny na súťaži World Press Photo,“ pripomínajú kurátori. V texte k výstave upozorňujú, že Bilderberg je na medzinárodnej fotografickej scéne značkou kvality a o to vzácnejšie je, že na pozvanie vtedajšieho Ministerstva medzinárodných vzťahov SR (v súčasnosti Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR) prišli v roku 1992 na Slovensko dvadsiati fotografi z agentúry a ako sami potvrdili, v takom počte sa ešte nikdy nezišli, ani na valnom zhromaždení vlastnej agentúry.

Všetci bez výnimky pracovali na Slovensku bez nároku na akýkoľvek honorár“. Výsledky ich práce možno až do 3. septembra obdivovať v SEDF, denne okrem pondelka od 13:00 do 18:00. Popri tom si záujemcovia môžu prezrieť aj dve výstavy zamerané na dejiny fotografie, a to historických fotografických techník a zväčšením z originálnych sklenených negatívov z prvej štvrtiny 20. storočia z Ateliéru Matz zo Spišskej Novej Vsi.

- - Inzercia - -