Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

ANKETA-Bývanie v Rakúsku: Aké sú výhody a nevýhody?

január 25, 2017 - 13:39
Lákavé ceny bytov, kvalitnejšie potraviny či vyššie platy. Tieto faktory lákajú mnohých Slovákov na bývanie v susednom Rakúsku. Avšak nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá.
Foto: 

Anketa bývanie v Rakúsku

Možno už aj ste premýšlali nad tým, žeby ste sa presťahovali do neďalekých miest v Rakúsku. Ľahká dostupnosť do Bratislavy či lepšia životná úroveň už zlákala mnohých našincov k tomu, aby sa odsťahovali do susednej krajiny.  My sme sa pýtali troch manželských párov, ktoré sa pred pár rokmi presťahovali do Rakúska, aký je život za hranicami Slovenska. Otvorene nám povedali na výhody aj nevýhody bývania v Rakúsku. 

Sameul (39) a Erika (36) - v Parndorfe bývajú dva roky

Bývanie: "Po dlhom zvažovaní sme sa rozhodli kúpiť malý 4-izbový domček v Parndorfe. Ceny sú oproti našim oveľa nižšie, treba však rátať s vyššími energiami a prevádzkovými nákladmi. Veľké pozitívum je, že okolie a priľahlé ulice sú stále upravované a vôbec tu nenájdete pohodené odpadky. V tomto sú Rakúšania veľmi dôslední. S bývaním nemáme najmenší problém." 

Potraviny:  "Hoci sú naše potraviny lacnejšie, kvalitou sa nedajú porovnávať s tými rakúskymi. Tu v obchode nájdete výrobky a značky od výmyslu sveta, ktoré sa u nás vôbec nepredávajú. Zelenina a ovocie má skutočnú chuť, a to isté sa dá povedať napríklad aj o sladkostiach." 

Susedia: "Kameň úrazu prišiel v podobe susedov. Rakúšania nie sú nadšení z toho, že majú za susedov Slovákov. Spočiatku nás ani nezdravili a dávali nám najavo, že sme pre nich nuly. Dokonca nás suseda presviedčala o tom, že stále tvoríme jednotný štát s Čechmi." 

Platy: "Tu  sa nemám o čom baviť. Platy sú takmer 2-krát vyššie ako u nás. To bol hlavný dôvod, prečo sme presťahovali do Rakúska." 

Marián (44) a Lucia (35) - vo Wolfstade bývajú 4 roky

Bývanie: "S manželom sme si kúpili trojizbový byt v dedine neďaleko Slovenska. Cena bola porovnateľne nižšia ako u nás. Náklady sú síce trochu vyššie, ale po prepočítaní sme ešte stále v pluse. Nehovoriac o všetkých službách, ktoré nám k bytu prináležia. Obaja pracujeme na Slovensku a cesta ráno do práce nám trvá 35 minút, čo vôbec nie je tak strašné." 

Potraviny: "Môžeme potvrdiť čo sa stále hovorí. Pečivo, ovocie, zelenia a mäso sú oveľa kvalitnejšie a chutnejšie tu, ako u nás. Dokonca aj kozmetika rovnakej značky, ako môžeme kúpiť u nás, je rozhodne lepšie." 

Susedia: "Zatiaľ sme nemali nejaké závažnejšie problémy. Dokonca u nás v bytovke bývajú dve ďalšie slovenské rodiny. Niekedy sa však stretneme s aroganciou od miestnych, keď nakupujeme v potravinách. Tunajší ľudia, nie sú takí dobrosrdeční a láskaví ako tí naši."

Platy: "My pracujeme na Slovensku, ale uvažujeme nad tým, žeby sme si našli prácu práve v Rakúsku. Podľa našich známych, ktorí pracujú v rovnakom odvetví, sú plat aj podmienky omnoho výhodnejšie ako u nás. Manžel  a ja ale nevieme plynule po nemecky, to sa v zamestnaní neodpúšťa." 

Karol (33) a Jana (28) - v Hainburgu bývajú 5 rokov 

Bývanie: "Našli sme sa vysnívaný byt v Hainburgu, s perfektným výhľadom na Dunaj a dobrou cenou. Keďže sme nechceli robiť kompromisy v bývaní, tak sme priplatili. My aj naše deti sme veľmi spokojní. Očarilo nás aj malebné okolie Hainburgu. Je tu pokoj ako na dedine, ale dostupnosť služieb ako v meste. Najviac sa nám tu páčia letá." 

Potraviny: "Najvýraznejšia je cena. Čo sa týka kvality, je lepšia ako na Slovensko, ale zase tie potraviny sú aj trikrát drahšie ako u nás. Naša rodina nedá dopustiť na slovesnké trhy s ovocím a zeleninou." 

Susedia: "Nie len rakúski susedia nám robili problémy, ale aj úrady. Aj napriek tomu, že ja som lekár a moja žena je zdravotná sestra, chovali sa k nám ako k utečencom bez vzdelania. Pri tých všetkých vybavovačkách, som uvažovall nad tým, či predsa len neostaneme na Slovensku. Po čase sa to ale trochu zlepšilo." 

Platy: "Ako som už spomínal, ja aj moja žena robíme v zdravotníctve, a to je v Rakúsku veľmi štedro platené." 

- - Inzercia - -