Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tip na víkend: Výstava k jubileu Mariána Vargu

január 14, 2017 - 07:35
Legendu slovenskej hudby Mariána Vargu možno spoznať zblízka na výstave Peter Procházka Stanley – Marián Varga v bratislavskom Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF).
Foto: 
SITA

 Výstava je venovaná blížiacej sa 70-tke hudobníka, člena kapely Prúdy, zakladateľa Collegium Musicum a spoluautora množstva hudobných projektov tak, ako ho za posledných viac ako 50 rokov zachytil známy fotograf a dokumentarista kultúrneho života Peter Procházka. Pre záujemcov je na Prepoštskej ulici 4 v centre hlavného mesta otvorená oddnes do 26. februára. Agentúru SITA o tom informoval Peter Procházka.

V hudobnom živote prelomu 60. a 70. rokov bol Marián Varga (29. januára 1947, Skalica) podľa kurátorského textu Petra Horvátha „logom a hudba Mariána Vargu hymnou celej generácie“. Procházka bol pritom a fotografoval „so zaujatím a dôslednosťou. Fotil život našej generácie. Preto sú fotografie Petra Procházku viac ako dobovým dokumentom. Sú spomienkami, ktoré sa nedajú zbúrať“, napísal k výstave Peter Horváth. 

Bratislavský rodák Peter Procházka (1952) sa fotografovaniu venuje od 21. augusta 1968. Fotografie tankov zo začiatku okupácie Československa vojskami štátov Varšavskej zmluvy však čoskoro vystriedala jeho veľká láska - hudba. S mnohými hudobníkmi sa poznal od mlada. Napríklad jeho prezývku Stanley mu dal starší brat jeho spolužiaka Mira Žbirku. Bol dvorným fotografom akcií v najznámejšom bratislavskom klube, vo Véčku a v rokoch 1976 až 1980 zdokumentoval zákulisie koncertov Modusu, v ktorom v tom čase hral Miro Žbirka a speváčkou bola Marika Gombitová. Doteraz ako voľný fotograf mapuje najmä kultúrne podujatia. Za svoju celoživotnú tvorbu získal v súťaži Slovak Press Photo v roku 2015 Cenu za celoživotné dielo. Cenu mu porota udelila „za celoživotný autorský prínos k slovenskej fotožurnalistike z pozície fotografa a fotoreportéra“. Svoje fotografie vystavil na vyše dvoch desiatkach výstav a vidieť sa dajú v množstve kníh o slovenskej hudbe, napríklad o Mirovi Žbirkovi a Marike Gombitovej. Je autorom monografií Vklub (2008) a Legenda Vklub (2015).

- - Inzercia - -