Dnes je streda, 19.január 2022, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mirbachov palác obnovili, vo štvrtok bude stretnutie

október 03, 2016 - 08:00
Práce na paláci boli zamerané na obnovu fasády, kamenných portálov, soklov a ostení, drevených okien, dverí a takisto aj mreží tejto národnej kultúrnej pamiatky
Foto: 

Pri príležitosti obnovy fasády Mirbachovho paláca v bratislavskom Starom Meste bude na Františkánskom námestí v Bratislave vo štvrtok 6. októbra slávnostne stretnutie. Ako ďalej agentúru SITA informovali z Galérie mesta Bratislavy, na stretnutí sa zúčastní aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Práce na paláci boli zamerané na obnovu fasády, kamenných portálov, soklov a ostení, drevených okien, dverí a takisto aj mreží tejto národnej kultúrnej pamiatky. Práce odsúhlasil Krajský pamiatkový úrad, s obnovou začali v polovici júla. Rekonštrukciu financovali z dotácie vlády pre hlavné mesto a je súčasťou opráv kultúrnych a pamiatkovo chránených objektov.

Mirbachov palác patrí k najzachovalejšej pôvodnej architektúre starého Prešporka. Je to klenot postavený na mieste starej zástavby, ktorá sa spomína už v roku 1459. Ešte v druhej polovici 16. storočia to bola drevená stavba, v ktorej sa podľa záznamov v roku 1666 konali evanjelické bohoslužby, spoluvlastníkom susedných domov je dodnes evanjelická cirkev. Palácová funkcia bola v tomto objekte zachovaná, na rozdiel od iných palácov v meste, až do 20. storočia, vďaka čomu bol palác ušetrený od prestavieb. Začiatkom 20. storočia vlastnili palác Nyáryovci, ktorých erb sa nachádza na priečelí. Posledným šľachtickým majiteľom paláca bol barón Emil Mirbach. Objekt bol plný umeleckých diel, nechcel ho preto predať súkromnej osobe, ale v závete ho odkázal mestu pod podmienkou, že v ňom zriadi galériu. Mesto tu od roku 1949 prevádzkuje galériu, ktorá funguje dodnes.

- - Inzercia - -